Červený zázrak na bílé pláni Antarktidy

Krvavý vodopád, který se nachází na konci Taylorova ledovce v suchém údolí McMurdo, je zvláštní a nádherný fenomén. Jméno mu dalo jeho červené zbarvení, které kontrastuje s bílým sněhem a ledem v okolí. Krvavá barva však není důsledkem nějakého náhlého geologického násilí, ale je výsledkem chemické reakce.

První setkání s Krvavým vodopádem

Prvním výzkumníkem, který se setkal s Krvavými vodopády, byl australský geolog Griffith Taylor. Na neobvyklý jev narazil v roce 1911. Tehdy se domníval, že barva vodopádu je důsledkem červených řas, ale my už nyní víme, že to je důsledek chemické reakce, kdy železo v kapalině oxiduje při kontaktu s povrchovým vzduchem, což způsobuje červenou barvu, podobně jako když železo rezaví.

Zdroj: Youtube

Pravá příčina rudé barvy vodopádu

V posledních letech se věda pokoušela o další pochopení tohoto jedinečného fenoménu. Nedávno byla publikována studie, která se snažila zjistit původ i chemické složení vodopádu, který má podivnou barvu a navíc ani v třeskutých mrazech nikdy nezamrzá. Při studiu vzorků, které byly získány pomocí specializované výzkumné sondy IceMole, vědci objevili, že prostředí pod ledovcem může podporovat život. Byly zjištěny aktivní mikrobiologické procesy díky vysoké koncentraci rozpuštěného dusíku, fosforu a uhlíku spolu s vysokou koncentrací železa a síranů.

Zaplavené dávné údolí jako možná odpověď

Tato studie také přinesla překvapivý závěr o původu solanky. Vědci dospěli k závěru, že pravděpodobně pochází z dávných dob, kdy údolí Taylor Valley zaplavovala mořská voda. Nicméně, chemické složení solanky se výrazně liší od moderní mořské vody, což naznačuje, že solanka zůstala v ledovcovém prostředí po dlouhou dobu.

Vliv na hledání života mimo Zemi

Díky těmto zjištěním vědci lépe poznali tajemství jednoho z nejzajímavějších přírodních fenoménů na Zemi, ale také otevřeli nové možnosti pro výzkum jiných těles v naší sluneční soustavě, jako jsou například Saturnovy měsíce Titan a Enceladus nebo Jupiterův měsíc Europa. Pokud mohou podobné podmínky podporovat život na naší planetě, je možné, že by mohly existovat podobné podmínky, které by mohly podporovat život i na jiných objektech ve vesmíru.

Vidět Krvavé vodopády na vlastní oči ale není vůbec snadné. Jsou totiž velmi složitě přístupné. Existují prakticky jen dvě cesty – buď se k nim vydáte vrtulníkem z některé antarktické výzkumné stanice, která je poblíž, anebo na výletní lodi, která pluje na Rossovo moře. Každopádně vás čeká úchvatná podívaná.

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.sciencealert.com, earthsky.org