Krokodýli jsou obvykle spojováni s dravou a bezcitnou povahou, která je charakterizuje jako jedny z nejmocnějších predátorů na planetě. Příběh z řeky Savitri nám však ukazuje, že naše představy o nich by mohly být přehodnoceny.

Útěk toulavého psa

Všechno začalo, když se toulavý pes, utíkající před smečkou divokých psů, ocitl ve vodách řeky Savitri. Jeho situace byla zoufalá a zdálo se, že nemá kam jít. Divocí psi, kteří jej pronásledovali, stáli na břehu řeky, připraveni na útok.

Nevšední chování krokodýlů

Zdroj: Youtube

Právě zde přichází nečekaný obrat v příběhu. Tři krokodýli bahenní, kteří měli psa na dosah, nereagovali tak, jak bychom čekali. Nezaútočilli na bezbranného psa, ale naopak začali spolupracovat na jeho záchraně. Jejich chování bylo popsáno jako "učenlivé", kdy se pokusili odvést psa pryč od nebezpečných divokých psů, kteří čekali na břehu.

Empatie v říši krokodýlů?

Nejúžasnější na tom všem bylo, že namísto toho, aby psa sežrali, což by bylo klasické chování těchto tvorů, se krokodýli spojili a začali mu pomáhat. S jemným dotekem svých čenichů ho vedli k břehu a ukázali mu cestu, jak bezpečně vyváznout z nástrahy. Jejich chování bylo nepochybně pozoruhodné.

Nečekaná reakce krokodýlů zpochybňuje naše představy o emocích u plazů. Obvykle považujeme krokodýly za neosobní a bezcitné predátory. Ale co když mají "emoční inteligenci", kterou dosud nepovažujeme za běžnou u plazů? Vědci, kteří tento případ studovali, naznačují, že to může být příklad "emoční empatie" mezi různými druhy.

Sentientní chování u krokodýlů?

Koncept "sentientního chování" u plazů je nesmírně fascinující a stojí za další zkoumání. Krokodýli, kteří se zachovali k tomuto psu mimořádně, byli už v minulosti známí tím, že požírali psy. Avšak nečekaný akt altruismu může naznačovat, že plazi jsou mnohem složitějšími tvory, než jsme si dosud mysleli.

Záhadný vztah s květinami

Další neuvěřitelný aspekt chování krokodýlů na řece Savitri je jejich zájem o květy měsíčku lékařského. Vědci zdokumentovali, že krokodýli udržují "fyzický kontakt" s červenými a oranžovými květy této léčivé rostliny, které plavou na hladině řeky.

Je to záhadný vztah, který zahrnuje dotýkání a manipulaci s květy. Měsíček lékařský je známý pro své antimikrobiální vlastnosti, a tak se vědci ptají, zda by krokodýli nemohli využívat květy k nějakým zvláštním účelům, například k ošetření své kůže nebo k čištění vody.

Krokodýli jako komplexní bytosti

Celý příběh nám ukazuje, že krokodýli jsou mnohem komplexnějšími bytostmi, než jsme si mysleli. Jsou schopni projevit "emoční empatii" a vykazují zájem i o rostliny, což je chování, které překračuje naše tradiční představy o plazech. Příběh toulavého psa a krokodýlů na řece Savitri nás učí, že příroda je zkrátka plná překvapení.

Zdroje: independent.co.uk, mirror.co.uk, nationalpost.com