Jiřetín pod Jedlovou je malebné městečko na Děčínsku, které se může pochlubit nejen svou dlouhou historií, ale také statusem chráněné městské památkové zóny. Přes tři dekády chrání tento status původní strukturu renesančního hornického města. Ve středu městečka leží náměstí vytvořené v šachovnicovém vzoru ulic, kolem něj se pak rozkládá spousta architektonických skvostů. Mezi ně patří kostel Nejsvětější Trojice, budova bývalé barokní fary, nyní Hornické muzeum, a tradiční roubené domy. Ale nejvýznamnějším a nejvíce oslnivým místem v Jiřetíně je bezpochyby poutní areál na Křížové hoře.

Zdroj: Youtube

Legenda Křížové hory

Křížová hora samotná je impozantní svah, který strmě vystupuje od centrálního náměstí. Když zdoláte více než stometrový výškový rozdíl, ocitnete se na jejím vrcholu s nadmořskou výškou 577 metrů. Historie hory je opředena mnohými legendami, z nichž nejvýznamnější se týká rodiny starousedlíka Donta. Podle pověsti byla rodina v době pobělohorské rekatolizace nucena opustit svou víru a rodné město. Příběh praví, že všech sedm synů mělo stejný sen, ve kterém se jim zjevil Ježíš Kristus a vyzval je k návratu. Jeden z nich se rozhodl vrátit, přestoupil na katolickou víru a na pozemku rodiny nechal postavit krucifix. A právě zde, pod tímto krucifixem, se zázračně vyléčil z nemoci. Noviny o tomto uzdravení rychle informovaly celý region, a tak vzniklo poutní místo, jaké známe dnes.

Cesta k poutnímu skvostu

Když opustíte městské náměstí a vydáte se Křížovou ulicí, narazíte na monumentální kamenné schodiště, které vás přivede do poutního areálu. Ten se rozprostírá v úzkém a strmém lesním koridoru a nabízí několik zastavení na křížové cestě. Prvním z nich je výjev ze Getsemanské zahrady s pískovcovými sochami spících apoštolů. Socha Ježíše Krista v modlitbě s nad ním vznášejícím se andělem označuje místo, kde stál původní Dontův kříž.

Architektonické skvosty

Na cestě k vrcholu naleznete jedenáct výklenkových kaplí, v nichž je každá zdobena unikátním reliéfem a barokním štítem. Těmto objektům dominuje kaple Povýšení svatého Kříže s masivní kamennou věží. Ta nahradila původní dřevěnou kapli zničenou větrnou smrští v 18. století. Posledním zastavením je kaple Božího hrobu, kde je uctívána socha ležícího zesnulého Krista.

Energetický bod

Mnozí návštěvníci tvrdí, že zde pociťovali zvláštní energii. Dávají tak za pravdu místním, podle kterých se mezi kaplí svatého Kříže a Božím hrobem nachází silný energetický bod, na který, když se člověk postaví, cítí brnění.

Pozitivní energie však podle senzibilů vyvěrá prakticky v celém areálu. Voda ze studánky u kostelíka dokonce údajně léčí oční choroby a očišťuje negativní prostředí.

Jiřetínské tradice

Křížová hora patřila a stále patří mezi nejnavštěvovanější poutní místa v severních Čechách. Na den svátku Povýšení svatého Kříže se zde koná Svatojiřetínská pouť. Ale i mimo tento den je areál otevřen veřejnosti, což dělá z Křížové hory ideální destinaci pro duchovní zážitek i odpočinek.

Kdo někdy Křížovou horu navštívil, říká, že je to oáza klidu, míru a harmonie. Památné duchovní místo se silnou energií a romantickým okolím rozhodně stojí za návštěvu.

Místo plné zázraků, historie a energie

Křížová hora je jedinečným místem, kde se snoubí historie, náboženská tradice a osobní zkušenosti. Pro věřící, historiky i milovníky přírody a architektury je toto místo výjimečnou směsicí všeho, co může člověk na jednom místě hledat. A pokud patříte mezi citlivé jedince, kteří věří v energie a nadpřirozeno, možná zde i vy pocítíte silnou energii, která má údajně i schopnost léčit.

Zdroje: turisticky-magazin.cz, cestovatel.cz, hrady.cz