Není přehnané říci, že tato elektrárna je svým způsobem technologickým pokladem. Mnohé z jejích součástí jsou původní, což je s ohledem na její stáří úctyhodné. Začalo to všechno ve čtvrtek 23. června 1887, když František Křižík oslnil obyvatele Písku demonstrací veřejného elektrického osvětlení. Už tehdy bylo jasné, že se jedná o revoluci v oblasti osvětlení a dodávky energie. A tak byla elektrárna, rok po testovacích provozech, oficiálně spuštěna 31. srpna 1888.

Zdroj: Youtube

Dvě Francisovy turbíny

Výkonnost elektrárny zajišťují dvě Francisovy turbíny. Unikátní vodní motory byly navrženy britským technikem Jamesem Francisem a v Písku je provozují od roku 1901. Oproti tradičním vodním kolům mají turbíny výrazně lepší energetickou účinnost a jsou schopny přeměnit více tlakové energie vody na energii pohybovou.

Renovace a návrat k životu

V 80. letech 20. století se stala nutností generální oprava. Po roce 1986, kdy byl provoz zastaven, podstoupila elektrárna rozsáhlé renovace. Městský úřad v Písku se postaral o náročnou obnovu, která vyvrcholila znovuspuštěním provozu 1. dubna 1994. Od té doby stroje bezchybně fungují. Vše je udržováno v původním stavu, turbíny pocházejí z roku 1901, další zařízení pak z roku 1926.

Muzeum osvětlení a vodních motorů

Ale nejde jen o turbíny a historii. V dnešní době budova slouží také jako muzeum s řadou unikátních exponátů. Zaujmou vás zde například historické lustry, stará parní lokomotiva a dokonce Světlonoš, alegorická socha symbolizující osvětlení. Muzeum vás provede historií osvětlovacích technologií a vodních motorů včetně demonstrací fungování jednotlivých mechanismů.

Památka vyrábějící energii

I když se dnes jedná spíše o muzeum, elektrárna není pouhým reliktem minulosti. Stále je schopna produkovat elektřinu, byť v menším množství než v minulosti. Ovšem i tento "zlomek energie" má svou hodnotu a dodává muzeu neopakovatelnou atmosféru.

Křižíkova elektrárna v Písku je skvostným spojením historie, technologie a kultury. Ukazuje, jak daleko česká inženýrská myšlenka dovedla zajít. Stále je pramenem inspirace pro generace návštěvníků, inženýrů i historiků. Je to místo, kde minulost splývá s přítomností, a které dokazuje, že některé věci jsou natolik geniální, že přežijí věky.

Zdroje: regiony.rozhlas.cz, region.rozhlas.cz, kudyznudy.cz