Odhalení patologa
Klíč k odhalení se skrývá ve fragmentu královy čelistní kosti, který je uchován v pařížské katedrále Notre Dame. Slavný francouzský soudní patolog Philippe Charlier relikvii pečlivě prozkoumal. Analýza odhalila značné poškození dásní a čelisti, které odpovídá následkům kurdějí. Objev zpochybňuje dlouho tradované historické názory na příčinu královy smrti.
Tichý zabiják křížových výprav
Kurděje, onemocnění způsobené nedostatkem vitaminu C, byly běžným neduhem námořníků, a jak se ukazuje, i křižáků. Ironií osudu se dějištěm tragédie stalo vylodění osmé křížové výpravy v Tunisku v roce 1270, zemi bohaté na ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vitaminu C. Velká závislost křižáků na mase a nerespektování místní stravy spolu s extrémní zbožností svatého Ludvíka a jeho postními praktikami pravděpodobně situaci ještě zhoršily.
Výzkum Dr. Charliera vrhá světlo také na širší důsledky výběru stravy křižáků. To, že si neudělali zásoby základních potravin včetně vody, ovoce a zeleniny, pravděpodobně přispělo k rozšíření nemocí v jejich řadách.
Krvavý historický popis
Historické zprávy nabízejí otřesný pohled na královské utrpení. Kronikáři popisují, jak svatý Ludvík ztrácel zuby a plival kusy dásní, což je živé potvrzení diagnózy kurdějí. Hrůzný stav netrápil pouze krále, ale mohl si vyžádat životy až šestiny jeho vojska, včetně jeho syna Jana Tristana.
Jean de Joinville, králův současník a přítel, vypráví, jak vojáci snášeli mučivé procedury, když jim holiči (doboví lékaři) odstraňovali odumřelou tkáň. Popisy podtrhují brutální realitu středověkého válčení a jeho skrytých nepřátel.
Vyvrácení mýtu o moru
V rozporu s dlouho přežívajícím přesvědčením svatý Ludvík moru nepodlehl. Mylná představa může pramenit z chybného překladu termínu "mor". Současné vědecké výzkumy toto vyprávění zpochybňují a nabízejí přesnější obraz králova konce.
Navíc se objevují spekulace, že Ludvíkovo oslabení způsobené kurdějemi mohlo způsobit, že byl zranitelný i vůči jiným chorobám, což mohlo přispět k jeho skonu.
Nemoci decimují obě strany
Osmá křížová výprava si vybrala daň i mimo francouzskou armádu. De Joinvillovy zprávy ukazují, že zákopová nemoc, nemoc přenášená vší, sužovala jak Francouze, tak "Saracény". Závažnost nemoci podtrhuje její opakovaný výskyt v první a druhé světové válce.
Odkaz křižáckého krále
Život svatého Ludvíka byl poznamenán hlubokou náboženskou oddaností a neúnavným sledováním svých křižáckých cílů. Jeho úsilí v sedmé i osmé křižácké výpravě, i když provázené neúspěchy, podtrhuje jeho oddanost věci.
Navzdory různým pohledům na jeho odkaz je přínos svatého Ludvíka pro středověké křesťanství nepopiratelný. Charitativní činy, jako například péče o malomocné a krmení žebráků, spolu s přivezením posvátných relikvií do Paříže upevňují jeho postavení vzorového středověkého křesťanského panovníka.
Odhalení příčiny smrti krále Ludvíka IX. nejenže mění naše chápání jeho posledních dnů, ale také dojemně připomíná lidskou zranitelnost ve velkém příběhu dějin. Osud svatého Ludvíka podtrhuje význam přezkoumávání historických vyprávění s novými pohledy a vědeckou přísností, které zajistí, že budou líčeny skutečné příběhy minulosti.
Zdroje: nytimes.com, dailymail.co.uk, phys.org