Kristen jako každá jiná nebo jiná?

K. Stricklandová se narodila v roce 1967 do dobře situované rodiny v Massachusetts. Tatínek byl odborník v oblasti elektroniky a maminka pracovala jako učitelka na částečný úvazek. Kristen studovala zdravotní školu. Byla to nadaná studentka, dokonce navštěvovala matematický kroužek. Přátelé ji měli rádi. Patrně už tehdy se ale u ní začala objevovat nějaká temná stránka. Nejenže chtěla být středem pozornosti, proto si často vymýšlela a lhala, ale hlavně se snažila své okolí ovládat. Dokonce používala výhrůžky. Svému příteli, se kterým se rozešli, napsala, že se chtěla zabít a spolykala střepy skla.

„Andělská“ sestřička

Kristen v roce 1988 ukončila studia a provdala se za G. Gilberta. S manželem měli dvě děti. Vedli prý rušný společenský život. Mezitím získala práci jako zdravotní sestra v Lékařském středisku pro veterány v Northamptonu. I zde byla oblíbená, úspěšná a nadřízení s ní byli spokojeni. Milovaná manželka, matka dvou dětí, uspokojivá práce – prostě spokojený život, řeklo by se. Ale asi nudný a „obyčejný“. To se však má brzy změnit.

Milostnou aférkou si kupuje jízdenku za mříže

Šikovná a pracovitá Gilbertová je přeřazena na noční směny. Krásné sestřičky si všimne veterán J. G. Perrault, který pracuje v nemocniční ochrance. „Po několika týdnech, kdy jsme spolu jen tak flirtovali, jsem ji jednou doprovodil k autu a políbili jsme se," řekl Perrault později při vyšetřování. Nevinný románek se mění ve vášnivý vztah. Gilbertová chce manžela otrávit a začíná mu přidávat do jídla jed. Gilbert se zhroutí a je odvezen do nemocnice. Pod záminkou, že chce manželovi odebrat krev, se mu Kristen snaží píchnout do žil „…čirou tekutinu,“ jak později vypověděl. On ji v tom ale zabrání a později se zotaví. Ona ho opustí, aby mohla žít se svým veteránem.

Do temného pozadí románku probleskuje světlo

Vášnivý románek v nemocnici má temné pozadí. Během směn Gilbertové náhle umírají pacienti na zástavu srdce nebo se zcela nečekaně ocitnou v kritickém stavu, kdy je nutná resuscitace. Z legrace dostane Gilbertová přezdívku Anděl smrti. Případů přibývá… Je konec července 1995 a nemocnice přijímá S. J. Jagodowského kvůli pooperačním komplikacím. Dostává pouze tabletky, jeho stav není vážný. A pak jedna sestřička spatří Gilbertovou, jak vchází do jeho pokoje s injekční stříkačkou. Pacient v noci umírá – na zástavu srdce. Nečekaná úmrtí na selhání srdce v době služby Anděla smrti začala být podezřelá. Již bylo jisté, že je náhoda zcela vyloučená. V únoru 1996 sestřičky podaly žádost o prošetření úmrtí v době její služby, i když bylo těžké uvěřit, že by taková chytrá, milá a hezká sestřička mohla vraždit.

Srdce veteránů zhasla, aby dvě jiná mohla plát vášní

Po podání žádosti o prošetření začalo vyšetřování. Gilbertová se nervově zhroutila. Byla hospitalizována v psychiatrické léčebně. „Udělala jsem to! Dokázala jsem to! Chceš to vědět? Všechny ty chlapy jsem zabila injekcí,“ zavolala z léčebny Perraultovi. V červenci roku 1996 byla zatčena. Během vyšetřování se zjistilo, že v její péči zemřelo 350 pacientů. Přidávala do kapaček smrtelnou dávku epinefrinu (adrenalinu), který kradla z nemocničních zásob, nebo jim ho rovnou píchla injekční stříkačkou, tím jim způsobila zástavu srdce. A motiv? Nebyl zcela objasněn. Podle žalobců chtěla upoutat pozornost svého milence. Perrault jako člen ochranky musel být u každé lékařské pohotovosti. Zabíjela, aby pak mohla „zachraňovat“ a tím ho oslnila. Možná jako za mlada chtěla jen upoutat pozornost. Vinu bylo těžké prokázat, přesto ji v roce 2001 porota shledala vinou ze čtyř vražd a dvou pokusů a poslala ji za mříže na doživotí bez nároku na podmínečné propuštění. Předpokládá se však, že vražd má na svědomí mnohem více. Gilbertová si svůj trest odpykává ve Fort Worth v Texasu. Počet úmrtí v Lékařském středisku pro veterány v Northamptonu po jejím zatčení výrazně klesnul.

Zdroje: allthatsinteresting.com, murderpedia.org, www.grunge.com, filmdaily.co