Nálezy z Montelirio Tholos

Při vykopávkách megalitické hrobky Montelirio tholos v letech 2007-2010 byl objeven poklad, jehož hlavní hvězdou je dýka z horského křišťálu. Je dlouhá téměř 22 centimetrů, nádherně zpracovaná a byla považována za nejdokonalejší zbraň svého druhu z pravěké Iberie. Spolu s ní vědci našli deset hrotů šípů, čtyři čepele a jádro pro výrobu zbraní, všechny vyrobené ze stejného ohromujícího materiálu.

Arzenál elity

Místo posledního odpočinku zbraní, značně vzdálené od všech známých křišťálových dolů, naznačuje, že je vlastnil vysoce elitní jedinec. Kombinace vzácného horského křišťálu a rukojeti ze slonoviny poukazuje jak na prestiž, tak na možný mystický význam, který se podobným předmětům přisuzuje. Pravděpodobně šlo o víc než o pouhé nástroje; symbolizovaly moc, magii a spojení se světem předků.

Čtěte také

Obsidián

Čtěte také

Vědci našli přes milion let starou továrnu, Vyráběly se v ní obsidiánové zbraně

Odhalení dávné nádhery

Objev, který je výsledkem spolupráce Granadské univerzity, Sevillské univerzity a Španělské rady pro vyšší výzkum, nebyl jen šťastnou náhodou. Šlo o metodické úsilí, které trvalo několik let a vyvrcholilo podrobnou zprávou zveřejněnou v roce 2015. Hrobka, která se nachází v údolí dolního toku řeky Guadalquivir, je součástí osady Valencina, lokality oslavované jako nejvýznamnější v Iberii doby měděné.

Pravěké řemeslo

Horninové krystaly byly nalezeny v různých částech hrobky, ale nejsložitější předměty jako dýka a hroty šípů byly nalezeny v jižním sektoru hrobky. Výroba předmětů nebyla jen otázkou repliky křemenných nástrojů, ale vyžadovala zvýšenou úroveň dovedností a znalostí, zejména vzhledem ke křehkosti materiálu. Hladké, vyleštěné povrchy zbraní naznačují pečlivý proces, který měl zabránit jakýmkoli zlomeninám během výroby.

Bohatství hrobky

Hrobka nebyla jen skladištěm zbraní. Byly v ní uloženy také ostatky 25 osob, přičemž důkazy naznačují, že některé z nich mohly zemřít na otravu. Uložené předměty vykreslují obraz bohatství a rozmanitosti včetně sloních klů, šperků, keramiky, a dokonce i pštrosího vejce. Rozptýlení předmětů mezi ostatky vypovídá o společnosti, která uctívala své mrtvé a velkolepě oslavovala jejich životy.

Čtěte také

Meč byl objeven v roce 1825 ve vodách řeky Witham v Lincolnshiru

Čtěte také

Středověký meč neznámého rytíře nese záhadný nápis. Vědci si s ním neví rady

Pozoruhodný nález ve Španělsku nás nutí přehodnotit naše chápání starověkých evropských kultur. Křišťálové zbraně nejsou pouhými artefakty; jsou to symboly sofistikované, možná dokonce mystické společnosti, která vzkvétala před 5 000 lety a zanechala po sobě stopy, z nichž si můžeme poskládat jejich záhadnou existenci.

Zdroje: curiosmos.comancient-origins.netdailymail.co.uk