Nálezy z Montelirio Tholos

Při vykopávkách megalitické hrobky Montelirio tholos v letech 2007-2010 byl objeven poklad, jehož hlavní hvězdou je dýka z horského křišťálu. Je dlouhá téměř 22 centimetrů, nádherně zpracovaná a byla považována za nejdokonalejší zbraň svého druhu z pravěké Iberie. Spolu s ní vědci našli deset hrotů šípů, čtyři čepele a jádro pro výrobu zbraní, všechny vyrobené ze stejného ohromujícího materiálu.

Zdroj: Youtube

Arzenál elity

Místo posledního odpočinku zbraní, značně vzdálené od všech známých křišťálových dolů, naznačuje, že je vlastnil vysoce elitní jedinec. Kombinace vzácného horského křišťálu a rukojeti ze slonoviny poukazuje jak na prestiž, tak na možný mystický význam, který se podobným předmětům přisuzuje. Pravděpodobně šlo o víc než o pouhé nástroje; symbolizovaly moc, magii a spojení se světem předků.

Odhalení dávné nádhery

Objev, který je výsledkem spolupráce Granadské univerzity, Sevillské univerzity a Španělské rady pro vyšší výzkum, nebyl jen šťastnou náhodou. Šlo o metodické úsilí, které trvalo několik let a vyvrcholilo podrobnou zprávou zveřejněnou v roce 2015. Hrobka, která se nachází v údolí dolního toku řeky Guadalquivir, je součástí osady Valencina, lokality oslavované jako nejvýznamnější v Iberii doby měděné.

Pravěké řemeslo

Horninové krystaly byly nalezeny v různých částech hrobky, ale nejsložitější předměty jako dýka a hroty šípů byly nalezeny v jižním sektoru hrobky. Výroba předmětů nebyla jen otázkou repliky křemenných nástrojů, ale vyžadovala zvýšenou úroveň dovedností a znalostí, zejména vzhledem ke křehkosti materiálu. Hladké, vyleštěné povrchy zbraní naznačují pečlivý proces, který měl zabránit jakýmkoli zlomeninám během výroby.

Bohatství hrobky

Hrobka nebyla jen skladištěm zbraní. Byly v ní uloženy také ostatky 25 osob, přičemž důkazy naznačují, že některé z nich mohly zemřít na otravu. Uložené předměty vykreslují obraz bohatství a rozmanitosti včetně sloních klů, šperků, keramiky, a dokonce i pštrosího vejce. Rozptýlení předmětů mezi ostatky vypovídá o společnosti, která uctívala své mrtvé a velkolepě oslavovala jejich životy.

Pozoruhodný nález ve Španělsku nás nutí přehodnotit naše chápání starověkých evropských kultur. Křišťálové zbraně nejsou pouhými artefakty; jsou to symboly sofistikované, možná dokonce mystické společnosti, která vzkvétala před 5 000 lety a zanechala po sobě stopy, z nichž si můžeme poskládat jejich záhadnou existenci.

Zdroje: curiosmos.com, ancient-origins.net, dailymail.co.uk