Rondokubismus v srdci Pardubic

Jednou z národních kulturních památek České republiky, která vyvolává nejen uznání, ale i zvědavost, je pardubické krematorium. Tato ikonická budova postavená v letech 1921 až 1923 slouží svému účelu již 100 let a přitahuje pozornost svým neobvyklým vzhledem. Některým pozorovatelům může připomínat perníkovou chaloupku, zatímco jiní oceňují jeho sofistikovaný styl rondokubismu (obloučkový dekorativismus).

Pod vedením architekta Pavla Janáka bylo krematorium vystavěno na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco. Tento architektonický přístup, zahrnující precizní detaily a celkovou harmonii, byl klíčový při výstavbě. Unikátní design budovy přispěl v roce 2010 k prohlášení krematoria za národní kulturní památku.

Legislativní počátky a filmová pozornost

Krematorium v Pardubicích má bohatou historii, která sahá až do období, kdy bylo zpopelnění poprvé povoleno v roce 1919 zákonem nazývaným Lex Kvapil. Budovu zhotovila firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař, přičemž na interiéru se podílel i František Kysela. Své dveře otevřelo veřejnosti 29. září 1923.

Památka rovněž zaznamenala pozoruhodný okamžik v českém filmovém průmyslu. V roce 1968 se zde natáčel film "Spalovač mrtvol" režiséra Juraje Herze, který vykreslil nejen exteriér, ale i částečně interiér krematoria.

Čtěte také

Přestože jsme ty nejoblíbenější pohádkové příběhy viděli už tolikrát, stejně znovu a znovu s chutí usedáme před televizi

Čtěte také

Tip na rodinný výlet: Místa, kde se natáčely nejkrásnější české pohádky

Význam památky v české společnosti

Ročně je v pardubickém krematoriu zpopelněno okolo tří a půl tisíce lidí, přičemž proces zpopelnění je prováděn při teplotě 900 až 1000 stupňů Celsia. Proces trvá hodinu a deset minut, a výsledkem je průměrná váha popela 2,8 kilogramu. Původní žároviště byla později nahrazena novými pecemi v moderním přístavku.

Čtěte také

Čas od času legenda ožije a v Ratibořicích se objeví živá babička s vnoučaty.

Čtěte také

Tip na rodinný výlet: Babiččino údolí, pohádkový kraj Boženy Němcové

Pardubické krematorium je unikátní stavbou, která spojuje funkci, historii a umění do harmonického celku. Jeho výjimečná architektonická estetika a kulturní dědictví z něj činí nejen praktickou instituci, ale také symbol místa, kde se setkává život s uměním a historií. Skutečnost, že jde o národní kulturní památku, dodává tomuto jedinečnému dílu architektonického umění na ještě větším významu.

Zdroje: idnes.czkudyznudy.czturistika.cz