Rondokubismus v srdci Pardubic

Jednou z národních kulturních památek České republiky, která vyvolává nejen uznání, ale i zvědavost, je pardubické krematorium. Tato ikonická budova postavená v letech 1921 až 1923 slouží svému účelu již 100 let a přitahuje pozornost svým neobvyklým vzhledem. Některým pozorovatelům může připomínat perníkovou chaloupku, zatímco jiní oceňují jeho sofistikovaný styl rondokubismu (obloučkový dekorativismus).

Zdroj: Youtube

Pod vedením architekta Pavla Janáka bylo krematorium vystavěno na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco. Tento architektonický přístup, zahrnující precizní detaily a celkovou harmonii, byl klíčový při výstavbě. Unikátní design budovy přispěl v roce 2010 k prohlášení krematoria za národní kulturní památku.

Legislativní počátky a filmová pozornost

Krematorium v Pardubicích má bohatou historii, která sahá až do období, kdy bylo zpopelnění poprvé povoleno v roce 1919 zákonem nazývaným Lex Kvapil. Budovu zhotovila firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař, přičemž na interiéru se podílel i František Kysela. Své dveře otevřelo veřejnosti 29. září 1923.

Památka rovněž zaznamenala pozoruhodný okamžik v českém filmovém průmyslu. V roce 1968 se zde natáčel film "Spalovač mrtvol" režiséra Juraje Herze, který vykreslil nejen exteriér, ale i částečně interiér krematoria.

Význam památky v české společnosti

Ročně je v pardubickém krematoriu zpopelněno okolo tří a půl tisíce lidí, přičemž proces zpopelnění je prováděn při teplotě 900 až 1000 stupňů Celsia. Proces trvá hodinu a deset minut, a výsledkem je průměrná váha popela 2,8 kilogramu. Původní žároviště byla později nahrazena novými pecemi v moderním přístavku.

Pardubické krematorium je unikátní stavbou, která spojuje funkci, historii a umění do harmonického celku. Jeho výjimečná architektonická estetika a kulturní dědictví z něj činí nejen praktickou instituci, ale také symbol místa, kde se setkává život s uměním a historií. Skutečnost, že jde o národní kulturní památku, dodává tomuto jedinečnému dílu architektonického umění na ještě větším významu.

Zdroje: idnes.cz, kudyznudy.cz, turistika.cz