Tajemné krátery na konci světa

Rok 2014 přinesl na poloostrov Jamal nedaleko plynového pole Bovanenkovskoje první varování. Tým vědců zde objevil neuvěřitelný kráter, obrovský trychtýř o průměru 40 metrů, zdobený rozervanou zemí kolem okrajů. Okolí kráteru naznačovalo, že jeho vznik byl prudký a náhlý. Co však mohlo být původcem této náhlé destrukce?

Zdroj: Youtube

Otázky a teorie

Od prvního nálezu se na Sibiři objevily asi dvě desítky dalších kráterů. U vědců to vyvolalo jednu důležitou otázku. Co tyto náhlé destrukce způsobuje?

Hlavní hypotéza se soustředí na metan – skleníkový plyn, který je ukryt v obrovském množství pod věčně zmrzlou půdou. Oteplování klimatu způsobuje tání zmrzlé země, což vede k uvolnění metanu. A v některých případech může uvolněný plyn explodovat.

Zkoumání kráteru u řeky Erkut-Jach

Výzkumný tým ze Skoltechu v čele s Evgeny Chuvilinem, vedoucím vědeckým pracovníkem Centra těžby uhlovodíků Skoltechse, se vydal tento fenomén blíže prozkoumat. Vědci se zaměřili na kráter v blízkosti řeky Erkut-Jach. Kráter byl objeven v roce 2017 náhodou biology zkoumajícími hnízdiště sokola. Naštěstí se jim podařilo zkoumat tento konkrétní kráter ještě předtím, než byl naplněn vodou a proměnil se v jezero.

Co ukázaly vzorky

Odběry vzorků odhalily izotopy uhlíku, které jsou charakteristické pro biogenní uhlovodíky. Nálezy potvrdily, že zdroj metanu pochází z hlubokých vrstev země. Podle vědeckého modelu stálo kdysi na místě kráteru jezero. Pod jezerem byl talik – nezamrzající úsek horniny plný plynu. Když jezero vyschlo, talik byl obklopen zmrzlou zemí ze všech stran, což způsobilo silné napětí, které nakonec vedlo k explozi.

Anomálie s dalekosáhlými důsledky

Evgeny Chuvilin zdůraznil, že tento proces je vědeckou anomálií, kterou někteří nazývají kryovulkanismem. Zatímco tato nádherná slova mohou znít jako něco ze science fiction, reálný dopad je alarmující. Krátery v permafrostu mohou ohrozit lidský život v Arktidě a je důležité předvídat je na základě studia zdrojů plynu.

Jev není jen geologickou záhadou. Má hluboký dopad na globální klima. Uvolněný metan je jedním z nejsilnějších skleníkových plynů a jeho emise mohou urychlit globální oteplování. Ironií je, že globální oteplování zase může způsobit více těchto výbuchů.

Zdroje: livescience.com, discovermagazine.com, bbc.com