O celosvětovou pozornost se ostrovu postaralo hlavně virální video, které se v roce 2014 rychlostí blesku rozšířilo po sociálních sítích. Na záběrech bylo vidět ženu procházející se mezi celou kolonií králíků, kteří ji doslova obklopují. Od okamžiku, kdy se video objevilo na internetu, se počet turistů na ostrově dramaticky zvýšil.

Tajný vojenský ostrov

Přestože Okunošima nabízí nádhernou přírodu, idylické pláže a zajímavé historické památky, nepochybně největší atrakcí jsou králíci. Zajímavé je, že dnes nikdo přesně neví, jak se sem tito hlodavci vlastně dostali, a existuje hned několik teorií o jejich původu. Jedna možných variant je spojena s historií ostrova, kdy byl v minulosti využíván jako místo tajných testů jedovatého plynu. Králíci byli pravděpodobně součástí těchto experimentů a potomci těch, jimž se podařilo přežít, se zde usídlili.

Králíci kam se člověk podívá

Na ostrově se dnes prohání téměř tisícovka divokých králíků, kteří zvědavýma očima sledují příchozí turisty. Jejich přítomnost přináší návštěvníkům ostrova radost a krmení těchto malých obyvatel Okunošimy se stalo oblíbenou zábavou příchozích. Nicméně, krmivo, které turisté králíkům nabízejí, často odporuje jejich přirozené stravě. Králíci jsou od přírody býložravci, kterým nejlépe svědčí listy, kořeny, dřevo a semena. Mnoho cestovatelů ale mylně a podle tradovaných příběhů – často pohádkových – předpokládá, že králíci mají raději salát, mrkev a zelí, které s sebou na ostrov přivážejí. Vypadá to logicky, vždyť i my, lidé, si raději pochutnáme na sladké a šťavnaté mrkvi než abychom si kousli do dubového listu. Jenomže králíci jsou na tom zkrátka jinak a taková změna v jejich stravě, byť v nejlepším úmyslu, pro ně může mít neblahé následky. Zvláště zelí může v jejich trávicím systému vyvolat toxickou reakci.

Zdroj: Youtube

Neobtěžujte králíky

I když je přístup na ostrov povolen, turisté jsou vyzýváni, aby králíky nechovali, nepronásledovali a nekrmili. Informační tabule s tímto varováním jsou rozmístěny doslova na každém kroku, a to dokonce ve čtyřech jazycích. Během zimy, kdy je potravy pro králíky nedostatek, jsou ale turisté naopak k jejich krmení povzbuzováni, ovšem samozřejmě s patřičnými instrukcemi.
Přes všechno úsilí a snahy o správné zacházení se zvířaty se zdá, že nekontrolovatelný nárůst turismu okunošimským králíkům přidělává velké problémy. Mnoho z nich trpí infekcemi horních cest dýchacích a zažívacími potížemi způsobenými nevhodnou stravou nebo přímým kontaktem s lidmi.

Okunošima, je jedním z těch míst na světě, která nabízejí zážitek, jež nelze nalézt nikde jinde. Nicméně, aby bylo možné zajistit dlouhodobou udržitelnost tohoto místa, je důležité respektovat přírodu, dodržovat pravidla a chránit přirozený život těchto tvorů. Jen tak si můžeme užít setkání s těmito roztomilými králíky na jejich „vlastním ostrově“.

Zdroje: wikipedie, rabbit-island, smithsonianma