Geografický zázrak

Ledovec připomínající kolosální ledovou pevnost se ostře vyjímal na chaotickém pozadí svých vrstevníků. Geometrický útvar měřil na délku ohromujících 295 kilometrů a na šířku 37 kilometrů a odborníci si nad ním lámali hlavu. Jak se mohl tak přesně tvarovaný ledový blok vznášet v ledových vodách Antarktidy?

Zdroj: Youtube

Rozluštění záhady

Bylo nutné provést bližší průzkum. Tým pod vedením renomovaného glaciologa Jana Liesera se vydal do nitra ledového kontinentu. Pohled, který se jim naskytl, byl úchvatný a nevídaný. Podle Lieserových slov bylo setkání s ledovým monstrem okamžikem čirého úžasu a okamžitě vyvolalo otázky o jeho původu.

Zrození Kra

Odpovědi se skrývaly v satelitních snímcích, které vystopovaly původ ledovce do oblasti poblíž Bawdenova ledového příkrovu – místa, kde se led chová podobně jako louskáček na ořechy. Obří obdélník, označovaný jako "kra", se odlomil z mohutného ledovce A-68, což je ledová plocha o rozloze asi 5 800 km2.

Cesta napříč vodami

Ledový blok o velikosti zhruba Moravskoslezského kraje se v roce 2017 vydal na cestu do vln Atlantského oceánu a oddělil se od ledovcového šelfu Larsen C. Jeho cesta byla předzvěstí změn a vyvolala obavy z možných ekologických dopadů v případě, že by se srazil s ostrovem Jižní Georgie.

Nevyhnutelný konec

Po čtyřech letech odolávání teplejšímu podnebí a neúprosným vlnám podlehl monumentální ledovec živlům. Za svůj život urazil více než 1400 kilometrů, což svědčí o jeho odolnosti, kterou obdivoval Adrian Luckman ze Swansea University.

Jak přírodní stavba získala tak dokonalé pravé úhly a rovné hrany? Kelly Brunt z Marylandské univerzity objasňuje, že existují dva typy ledovců – zubaté, připomínající ledovec, který potopil Titanic, a tabulové ledovce, připomínající ulomený nehet, obrovské a ploché.

Vzácnost pravoúhlých ledovců

Při rychlém procesu tání se rodí ledovce s geometrickou elegancí, jejich ostré hrany však rychle změkčuje eroze. Dokumentace takto ostře ohraničeného obdélníkového ledovce není ničím jiným než štěstím, které vědcům poskytuje výjimečnou příležitost ke studiu těchto pomíjivých přírodních mistrovských děl.

V ledovcovém příběhu vědecká komunita poskládala dohromady životní cyklus pozoruhodného přírodního jevu. Obdélníkový ledový útvar Antarktidy slouží jako připomínka schopnosti planety prožívat krásu a tajemství a neustálé snahy vědy pochopit zázraky přírodního světa.

Zdroje: scitechdaily.com, mashable.com, newatlas.com