Zářivé modré vody a vysoké vápencové stěny, které se zvedají k obloze – taková je podoba Zakrzówku, unikátního koupalištního komplexu, který právem získal označení "polské Maledivy". Nachází se pouhých pár kilometrů od centra krakovského ruchu a nabízí nezapomenutelný výlet do nádherné polské přírody.

Zdroj: Youtube

V areálu Zakrzówek je pro návštěvníky připraveno pět bazénů různých hloubek od 40 centimetrů pro malé děti až do dvou metrů pro zkušené plavce. Prostorný komplex nabízí více než jen koupání. Na své si přijdou milovníci vodních sportů díky sportovnímu centru, a ti, kteří dávají přednost suché zemi, se mohou vydovádět na lezeckých stěnách. A to není všechno. Místo pro relaxaci najdou návštěvníci na lavičkách v okolí, zatímco hlad a žízeň mohou utišit u pítka a na místech určených k občerstvení. Pro nejmenší návštěvníky jsou zde pingpongové stoly, a dokonce i pro naše čtyřnohé kamarády se chystá speciální psí pláž. Především ale přichází s výjimečnou zprávou: vstup na koupaliště je zcela zdarma.

Zabezpečení Zakrzówku

Tento prostor, který v minulosti sloužil jako vápencový lom datovaný až do doby druhé světové války, prošel dramatickou proměnou v roce 1992, kdy byl zatopen a vytvořila se z něj umělá vodní nádrž. Po mnoho let byl tento areál v soukromém vlastnictví, obehnaný plotem, a navzdory zákazu byl vyhledávanou lokalitou pro koupání. Bohužel, některé návštěvy skončily tragicky.

S příchodem nového vedení byl areál přepracován tak, aby poskytoval maximální bezpečnost. Park je nyní otevřen každý den a zkušení plavčíci jsou přítomni od rána do večera, aby se ujistili, že se všichni cítí během své návštěvy v bezpečí.

Kontroverze a kritika

I přes mnohé pozitivní ohlasy nebyla výstavba parku Zakrzówek bez kontroverzí. Někteří aktivisté argumentovali, že místo by mělo zůstat divoké a přístupné lidem, zároveň by mělo zachovat svůj původní charakter. Ani tyto diskuze však nakonec práce na tomto unikátním koupališti nezastavily.

Primátor Krakova, Jacek Majchrowski, při oficiálním otevření vyjádřil své nadšení: "Je to opravdu skvělá věc. Je to výkladní skříň Krakova a je kolem toho takový humbuk, že sem lidé budou chodit i ze zvědavosti."

Nádherné "polské Maledivy"

Bez ohledu na kontroverze a diskuze představuje Zakrzówek nezapomenutelný zážitek. Je to místo, které by byla škoda si nechat ujít. Přijeďte a užijte si "polské Maledivy", úchvatnou přírodní oázu, která je tak blízko, ale přitom působí jako z jiného světa. Tento skrytý poklad stojí za to objevit.

Zdroje: denik.cz, tvn24.pl, polishnews.co.uk