Horní Slezsko, často opomíjená část naší republiky, ukrývá mnohé nevšední poklady. A mezi ně patří i kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné. Tento sakrální objekt je nejšikmějším kostelem v Česku. Často je přirovnáván k šikmé věži v Pise, což mu vyneslo přezdívku "česká Pisa". Ale co způsobilo jeho naklonění a jaké to je stát v kostele, který se nahýbá? Přinášíme vám exkluzivní vhled do této fascinující historické památky.

Zdroj: Youtube

Historie, která se nesla pod zemí

Kostel svatého Petra z Alkantary byl postaven v roce 1736 v barokním stylu. Původně vznikl na místě starého dřevěného kostela svatého Martina. Nový svatostánek však prošel mnoha zkouškami. Jelikož se nachází v hornickém regionu, podzemní těžba uhlí způsobila, že půda pod kostelem klesla o závratných 37 metrů. Následkem toho se celý kostel silně naklonil a vychýlil jižním směrem. Svou osou se nyní nachází 6,8 stupně od svislé, což je více než v případě šikmé věže v Pise. Jen pro srovnání, šikmá věž v Pise má v současné době vychýlení jen cca 4 stupně.

Světová atrakce v srdci Slezska

Přestože je kostel notně nahnutý, stále je schopen přivítat návštěvníky z celého světa. Své místo našel dokonce i v České knize rekordů a kuriozit. Představuje unikátní atrakci regionu, která fascinuje návštěvníky jak svou nevšední podobou, tak svým příběhem. Představte si, že stojíte na rovné zemi a stěny kolem vás se naklánějí! To je zážitek, který šikmý kostel nabízí. A pokud hledáte originální místo na fotografii, "česká Pisa" je jistě správnou volbou.

Památka s duchovní hodnotou

Kostel svatého Petra z Alkantary je však mnohem více než jen turistickou atrakcí. Má velký duchovní význam pro místní věřící a slouží jako silný symbol naděje a vytrvalosti pro celou komunitu. Ačkoli byl kostel na počátku 90. let minulého století určen k demolici, po generální opravě v letech 1994-1995 se stal zářivým svědectvím toho, že i v nejtěžších podmínkách může něco krásného a silného přežít.

Skrytý poklad Karviné

Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary je jedním z mála zachovaných objektů v Karviné-Dolech, dřívějším městě Karviná. Tento klenot umístěný v hornické oblasti je památkou na bohatou historii města, které bylo kdysi plné honosných domů, zámků a kulturních zařízení. Těžba uhlí, která kdysi přinesla městu prosperitu, se stala jeho zkázou. Ale šikmý kostel přežil a je silným symbolem vytrvalosti a odolnosti.

Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné je fascinující a dobrodružné místo, které stojí za návštěvu. Takže pokud toužíte po nevšedním zážitku, neváhejte a vydejte se na cestu do "české Pisy".

Zdroje: www.karvina.cz, www.kudyznudy.cz, neviditelnypes.lidovky.cz