Na periferii města Most se vypíná majestátní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Gotický skvost z 16. století, vzniklý pod taktovkou architekta Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu, je dominantou širokého, avšak prázdného prostranství. Pro každého, kdo není seznámen s místní historií, se může zdát zvláštní, že starobylý skvost není umístěn v centru města, kde by byl obklopen historickými budovami.

Katalyzátor změn

Ve druhé polovině 20. století došlo v Mostě k radikálním změnám. Rozpínající se těžba uhlí vedla komunistickou vládu k rozhodnutí, že ekonomický potenciál skrytý pod povrchem převyšuje hodnotu historického odkazu města. To mělo za následek ztrátu téměř sedmisetleté historie Mostu, který byl vymazán z mapy. Původně měl stejný osud potkat i kostel Nanebevzetí Panny Marie, avšak díky neúnavnému úsilí památkářů a podpoře veřejnosti se podařilo kostel jako jedinou historickou památku zachránit.

Inženýrský zázrak

Zdroj: Youtube

V roce 1970 se začalo s přípravami. Prvním krokem byla demontáž interiéru včetně impozantního 17 metrů vysokého barokního oltáře. Do roku 1972 byly přidány významné konstrukční výztuhy, při nichž byly použity nejmodernější techniky, jako například nástřik epoxidovou pryskyřicí. Kostel, nyní obklopený ocelí, byl připraven na svou nevídanou cestu.

Velké stěhování

Dne 15. září 1975 začala skutečná výzva. Kostel byl oddělen od kamenných základů a na místě určení byl připraven nový základ. Ocelové nosníky podepřely zdivo a kostel byl naložen na podvozek.

Přesun kostela byl zázrakem techniky. Speciální podvozky, navržené Škodou Plzeň, podpíraly desetitisíctitunovou konstrukci. Dne 30. září 1975 se kostel vydal na 841,1 metru dlouhou cestu, při níž se pohyboval úmorně pomalým tempem a to rychlostí 1,2 až 3,2 centimetru za minutu. Řízený počítači a monitorovaný z proskleného řídicího centra dorazil kostel 27. října po měsíčním putování do svého nového domova.

Nová éra

Po své pozoruhodné cestě byl kostel Nanebevzetí Panny Marie v roce 1993 znovu vysvěcen. Dnes slouží nejen jako místo bohoslužeb, ale také jako místo pro pořádání koncertů a svateb. Interiér kostela včetně původního oltáře byl zrestaurován a jediným náznakem jeho cesty je neobvyklá orientace na jih.

Živé muzeum

Dnes je ve věži kostela umístěna stálá expozice. Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografickou kroniku demolice města, původního umístění kostela i neuvěřitelného procesu přemístění sakrální stavby. Výstava nabízí poutavou směs historických dokumentů, fotografií před a po stavbě a pohledů na rekultivovanou krajinu v okolí kostela.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, kudyznudy.cz, dvojka.rozhlas.cz