Kostel sv. Jiří v Lukové

Je zvláštní, jak stará místa – tajemná, zapomenutá a opuštěná – mají sílu vyvolat v lidech pocit vzrušení. Stěny dýchající historií vyprávějí příběhy svých minulých obyvatel, kteří tu kdysi žili, milovali a umírali. Jedním z takových míst je kostel sv. Jiří v české vesnici Luková. Tento historický kostel, datovaný do roku 1352, zaujímá unikátní místo mezi strašidelnými místy světa, ale nejen pro svou historii.

Mladý umělec vytváří oživlý příběh

V roce 2012 se tento opuštěný kostel stal námětem bakalářské práce mladého umělce Jakuba Hadravy. Hadrava vytvořil 32 soch ze sádry, které symbolizují duše německých obyvatel Lukové, kteří byli vysídlení po druhé světové válce. Jeho dílo v podobě duchů uvězněných v kostele dodalo tomuto již tak poněkud strašidelnému místu ještě více tajemnosti.

Krok do jiného světa

Když vejdete do kostela, dýchne na vás až hmatatelná atmosféra minulosti a nejistoty. Odlupující se omítka, rozpadající se dřevěné lavice a prach, který se snáší z trámů, vytvářejí pocit, jako byste právě vstoupili do jiného světa. Ale to, co opravdu přitahuje vaši pozornost, jsou tiché, tajemné postavy, které sedí mezi tím vším.

Duchové ve svatostánku

Duchové v kostele sv. Jiří jsou zároveň fascinující i trochu děsiví. Na první pohled vypadají jako skupina lidí zahalených do bílých kápí. Při bližším pohledu však zjistíte, že postavy jsou ještě více děsivé. Prázdné otvory místo hlavy hledící do dálky, nebo nehybné postavy modlící se k bohu. Tyto detaily dodávají dílům mladého umělce Jakuba Hadravy extra rozměr. Přestože se zdají být sochy statické a němé, vytvářejí silný dojem, jako by byly uvězněné v čase a prostoru, čekající na něco neznámého.

Zdroj: Youtube

Hadravovo dílo je však mnohem více než jen zvláštní uměleckou instalací. Jeho sochy jsou také poctou lidem, kteří udržovali kostel živý i přes obtížné časy. Symbolizují lidi, kteří svůj život spojili s tímto místem a jeho vírou, a jejich odkaz je stále živý.

Oživení kostela

Ačkoliv kostel sv. Jiří v Lukové je dnes známý především díky svým strašidelným duchům, důležitý je také fakt, že se díky Hadravovým sochám dostal zpět do povědomí veřejnosti. Jeho umělecký projekt přitáhl pozornost a peníze potřebné k obnově kostela. Dnes má kostel opravenou střechu, omítnutou věž a část obnovených stěn.

Kostel sv. Jiří v Lukové je více než jen jednou z deseti nejděsivějších lokalit na světě. Je to místo, kde ožívají příběhy bohaté historie, a to díky uměleckému dílu oslavujícímu duše, které kdysi dávno tvořily jádro tohoto města. Pro návštěvníka je to jedinečná cesta do minulosti, která vede přes tenkou hranici mezi světem živých a světem duchů.

Zdroje: magazin.cz, zcesty.net, ancient-origins.net