Začátky gotické slávy

Bohatá historie hradu sahá až do poloviny 14. století, kdy jej založil Beneš z Vartenberka. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi a vlastnickými změnami. Hrad byl v rukou rodů Šelmberků, Bibersteinů a Lobkowiczů, z nichž každý přispěl k osobitému charakteru hradu. Jako rezidence sloužil až do roku 1590, poté se stal správním centrem panství.

Zdroj: Youtube

V roce 1635 byl hrad vážně poškozen požárem a koncem 17. století, kdy byl ve vlastnictví rodu Černínů, začal chátrat a byl zanedbaný. Později získal hrad hrabě Kazimír Netolický a prostřednictvím jeho dcery Anny Marie dal Borgo Netolické přešlo panství do rodiny Kinských, kteří jsou jeho majiteli dodnes.

Požáry a rekonstrukce hradu v dějinách

Díky rozsáhlé rekonstrukci v 50. letech 20. století se hrad zachoval v téměř původní podobě a dnes je oblíbeným místem pro turisty, kteří sem proudí, aby si prohlédli jeho tajemná zákoutí. Prohlídka hradu Kost je vedena zábavnou formou, která zaujme i ty, kteří jinak na prohlídky hradů a zámků nechodí.

Prohlídka plná dobrodružství

Na hradě narazíte například na velkou dřevěnou konstrukci, která vypadá jako funkční kopie katapultu. Katapulty byly ve středověku využívány k dobývání hradů, a tato kopie vám umožní představit si, jaké to bylo zažít obléhání hradu. Dalším fascinujícím artefaktem je 300 let stará socha Madony vytesaná z karalského mramoru Oto Sandlerem. Socha Madony je výjimečná tím, že Panna Marie nejenže drží Ježíška v náručí, ale syna podpírá na jakési „skořápce“, což je neobvyklý a poutavý detail.

Příběh historické gilotiny

Prohlídky vás zavedou i do černé kuchyně, která v minulosti sloužila jako zámecká krčma a dnes si zde můžete prohlédnout obrazy, zbraně a šerpy ze soukromých sbírek rodiny Kinských. Žádný hrad by nebyl úplný bez mučírny. Zde je k vidění jediná funkční historická gilotina v ČR, která byla dokonce použita jako rekvizita v americkém filmu Mlčení jehňátek. Přestože jde pouze o repliku, evokuje hrůzy páchané za dob inkvizice.

Pověsti o prostřeleném obraze

Kost je hrad, který je opředený mnoha tajemstvími a strašidelnými příběhy, což přiláká mnoho turistů a dává hradu zvláštní atmosféru. Jedním ze záhadných příběhů je i ten o prostřeleném obrazu ve Vartemberském paláci. Obraz patřil rodu Kinských, ale dnes nikdo neví, kdo je na obraze vyobrazen a proč byl prostřelen kulkou. Existují tři různé historky, které se tradují a snaží se záhadný incident vysvětlit.

Podle první historky byla žena na obrazu manželkou hradního pána, která prý velmi mluvila a manžel to nesnášel. Jednoho dne vzal ženu, obraz a zbraň a řekl jí, že pokud nepřestane mluvit, prostřelí obraz. Žena se tak lekla, že už nikdy neprohodila slovo. Druhé vyprávění tvrdí, že žena na obraze byla nevěrná manželovi. Byla nádherná a manžel byl žárlivý. Nejprve prostřelil obraz a když žena nepřestala, střelil i ji. Třetí příběh přichází s odlišným vysvětlením. Tvrdí, že malíř namaloval ženu s malými prsy, což rozčílilo manžela natolik, že obraz prostřelil. Každá z historek má své vlastní kouzlo. Která z nich je pravdivá? To zůstává záhadou.

Hrad Kost je jedinečným místem, které spojuje historii, tajemství a krásu gotické architektury. Ať už jste historický nadšenec nebo jen dobrodruh toužící po záhadách, Kost vám nabídne nezapomenutelný zážitek. A možná se budete ptát, jaký byl skutečný důvod, proč byl ten obraz prostřelen – nevěra, mnohomluvnost, nebo snad malá prsa? To zůstává jednou ze záhad hradu Kost.

Zdroje: cesky.radio.cz, cesko.svetadily.cz, oblibeny.cz