Červená řepa i krém na boty

V 50. letech 20. století byla kosmetika, například rtěnky, považována za luxusní zboží. Vynalézavé ženy se však nenechaly odradit. Tradiční pudry nahrazovaly dětským pudrem smíchaným s barvivem. Babičky si natíraly rty červenou řepou, aby získaly přirozený červený odstín, a řasy si ztmavovaly krémem na boty, který pečlivě nanášely štětečkem. Vypálené sirky sloužily ke zvýraznění obočí a ukazovaly kreativitu, která vzkvétala při absenci moderní kosmetiky.

Zdroj: Youtube

Péče o vlasy

Šampony určené pro konkrétní typy vlasů byly tehdy naprosto neznámé. Místo toho se rodiny spoléhaly na kopřivové, březové a vaječné šampony, přičemž jeden typ sloužil celé domácnosti. Balzám na vlasy nikdo neznal a místo laku na vlasy se k úpravě účesu používala cukrová voda nebo pivo. Univerzální přístup k péči o vlasy odráží dobovou jednoduchost a absenci dnešní rozmanité nabídky vlasových produktů.

Vůně jednoduchosti

Při absenci příjemných parfémů a deodorantů se hlavním zdrojem vůně stala mýdla. Šeříková mýdla, ceněná pro svou vůni, se používala nejen k osobní hygieně, ale také se často umisťovala mezi ložní prádlo, aby příjemně vonělo. "Živé květy", výrobek obsahující sušenou větvičku květu, vydávaly po otevření silnou, a ne vždy příjemnou vůni.

Ikony socialistické kosmetiky

Indulona, univerzální krém, který byl základem každé domácnosti. Tento všestranný produkt se používal jak na péči o obličej, tak i tělo. Obdobnou popularitu si získala také Nivea, která, přestože byla velmi oblíbená, nebyla vždy snadno dostupná. Nesmíme zapomenout ani na českou značku Dermacol, která se významně prosadila ve světě kosmetiky vytvořením jednoho z prvních krycích make-upů, který si později oblíbily hollywoodské hvězdy.

Minimalistický rituál péče o muže

V kontrastu s dnešními rozmanitými produkty pro péči o muže se v éře socialismu prosazoval minimalistický přístup. Kosmetika pro muže se do značné míry omezovala na holení a jako základní produkt sloužily výrobky jako voda po holení Pitralon, výrobek proslulý svou "jedinečnou" vůní. Když už si chtěli dopřát něco lepšího, používali dovážené kolínské, jako byl "Duch Moskvy", známý svou výraznou vůní.

Odrazy houževnatosti a kreativity

Éra socialismu v Československu je svědectvím o odolnosti a kreativitě jeho obyvatel. Tváří v tvář omezeným zdrojům inovovali a přizpůsobovali se a vytvářeli kosmetická řešení, která byla nejen funkční, ale také prodchnutá smyslem pro nostalgii a jednoduchost.

Zdroje: lifee.cz, styl.instory.cz, idnes.cz