Korowai žijí v oblasti ležící 150 kilometrů ve vnitrozemí od Arafurského moře, až do roku 1974 byli zcela izolováni od zbytku světa. To se změnilo, když je objevil holandský misionář. Nyní o nich už víme víc, ale jejich způsob života a stromové domy nás nepřestávají fascinovat.

Zdroj: Youtube

Domov v korunách stromů

Proč si Korowai vybrali stromy jako své domovy? Důvodů je několik. Prvním je ochrana před hemžícími se komáry, kteří v těchto džunglích nejsou žádnou vzácností. Dalším důvodem jsou zlí duchové a samozřejmě i nepříjemní sousedé. Jak lépe uniknout otravnému sousedovi než se schovat na stromě? V ideálním případě je stromový dům Korowai postaven na mýtině, kde jako hlavní sloup slouží velký strom Banyan nebo Wambom.

Jak se staví stromový dům

Proces stavby těchto domů je fascinující sám o sobě. Jakmile se najde vhodný strom, začíná se pracovat. Nejprve se odstraní vrchol stromu a zbylá část slouží jako základní podpora pro budování domu. Poté se vytvoří podlahová konstrukce z pevných větví a ta je pokryta palmovými listy. Stěny a střecha jsou vyrobeny z rafie, která se získává z palmových stromů. Aby byl dům dostatečně pevný, přidávají se další kůly do rohů a stěn domu. Výsledkem je, že průměrný stromový dům Korowai se nachází ve výšce 8 až 12 metrů nad zemí, ale některé dosahují až úctyhodných 34 metrů. Každý dům je dostatečně pevný, aby poskytl útočiště až pro dvanáct lidí.

Tradice a rituály

Není to jenom stavební technika, která činí domy Korowai pozoruhodnými. Mají také zajímavé zvyky spojené s jejich obydlími. Každý nový dům je požehnán tím, že se na jeho práh namaže zvířecí tuk. Pro Korowai je dům místem, kde žije celá rodinná skupina včetně domácích zvířat. Větší domy mají dokonce oddělená ohniště a obytné prostory pro muže a ženy. Oheň je pro tyto kmeny žijící na stromech zcela pochopitelně jedním z hlavních nebezpečí. Proto mají speciálně navržená ohniště, která mají odříznuté části podlahy, což umožňuje rychlou reakci v případě nehody. I přes vynikající stavební techniky má každý stromový dům Korowai životnost pouhých pět let.

Kanibalismus v kultuře Korowai

Korowai se stali předmětem zájmu okolního světa hned od svého objevení. O jejich způsobu života bylo napsáno několik článků a natočeno několik dokumentů. Jejich praktiky kanibalismu vyvolaly jistou senzaci, ale pravdou je, že kmen tuto zvyklost využívá pouze pro „trestní řízení“. V případě, že člen kmenu spáchá vážný zločin, je dovoleno rodině oběti zabít a sníst obviněného. Tato praxe, i když nám může připadat bizarní, je pro Korowai součástí jejich kultury a způsobu udržení pořádku.

Hospodaření v džungli

Lidé z kmene Korowai nejsou jen zruční ve stavbě stromových domů, ale jsou také vynikajícími lovci a zahradníky. Praktikují střídavé pěstování, což jim umožňuje udržovat plodnou půdu a získávat potravu z džungle. Jedním z jejich hlavních zdrojů příjmů je od počátku 90. let 20. století prodej zájezdů do oblasti Korowai. A to ještě před více než třemi desetiletími tito lidé ani nevěděli, že existuje nějaký svět mimo jejich vlastní.

Celý příběh Korowai je fascinující cestou do světa, který je nám tak vzdálený, a přesto plný jedinečných tradic a zvyklostí. Je to příběh o přežití v nehostinné džungli, o obydlích vybudovaných ve výškách a o kultuře, která se brání změnám a udržuje si svou jedinečnou identitu. Korowai nám připomínají, že na planetě je stále hodně neobjevených a ohromujících tajemství, která stojí za to je poznat.

Zdroje: mymodernmet.com, amusingplanet.com, papua-explorer.com