Zvonová krása jaderského moře

Kořenoústka hrbolatá (Cotylorhiza tuberculata) se pyšní hladkým a průhledným zvonem s charakteristickým žlutým středem, a právě díky svému tvaru a zbarvení se jí říká „medúza-volské oko“. Jde o poměrně běžně se vyskytující medúzu, kterou můžete vidět v teplých vodách Středozemního moře, Egejského moře a samozřejmě Jaderského moře. Ačkoli má potenciál dorůst až 40 centimetrů, většina jedinců obvykle neměří více než 17 centimetrů. Přestože většinu svého krátkého života tráví ladně unášena ve vodě, je překvapivě zdatným plavcem.

Zdroj: Youtube

Jedním z charakteristických znaků „medúzy-volské oko“ je množství malých přívěsků, které se shlukují dohromady a vytvářejí strukturu podobnou kouli. Uvnitř těchto přívěsků se nacházejí tmavě fialové ústní otvory, které slouží jako potravní mechanismus medúzy. Potravu tvoří především zooplankton a jiné medúzy, a přestože mají žahavá chapadla, jejich žahnutí je poměrně mírné a na člověka zpravidla nemá žádný vliv. Žahavá chapadla medúz často slouží jako útočiště pro malé rybky, a dokonce byli pozorováni i krabi, kteří se svezli na vrcholu nebo uvnitř zvonu medúzy.

Nejen krása, ale i léčivá moc

Ještě zajímavější vlastností kořenoústky je její specifická cytotoxicita (schopnost zabíjet živé buňky), která přitahuje značnou pozornost vědců. Ve výzkumu provedeném v laboratoři bylo zjištěno, že látky produkované tělem kořenoústky mají pozitivní vliv na životnost lidských buněk a na jejich vzájemnou komunikaci. Vědci rovněž objevili, že některé složky v těle medúzy mají antioxidační účinky, které mohou pomáhat v boji proti rakovinným buňkám, konkrétně proti buňkám rakoviny prsu.

Obrovský příbuzný

Kořenoústka hrbolatá má však mnohem většího příbuzného, který je stejně fascinující – medúzu Phacellophora camtschatica. Kolosální tvor budí pozornost svými zvony o průměru až 60 centimetrů a chapadly dosahujícími délky až 6 metrů. Stejně jako její menší příbuzní se i tato medúza vyznačuje zlatým jádrem uvnitř zvonu, které připomíná volské oko. Na rozdíl od svých vzdálených příbuzných se Phacellophora camtschatica vyskytuje v mělkých vodách Atlantského a Tichého oceánu.

Medúzy, želatinové divy z hlubin, nabízejí mnohem více než jen estetický zážitek. V jejich průsvitných tělech se možná ukrývá klíč k novým léčebným metodám, které jednoho dne mohou změnit tvář moderní medicíny. Kořenoústka hrbolatá nám připomíná, že i v dnešní době mohou být obyčejní mořští tvorové zdrojem neobyčejných objevů.

Zdroje: hasanjasim.online, korenoustkahrbolata.weebly.com, en.wikipedia.org