Co skrývá vítkovské podzemí

Pod povrchem Vítkova najdeme spletitou síť tunelů. Některé slouží cyklistům a chodcům, spojují Thámovu ulici s Tachovským náměstím. Jiné tunely, staré železniční, jsou dnes využívány vlaky spojujícími Hlavní nádraží s Libní a Holešovicemi. Pro místní je známá i spojka mezi dvěma oblíbenými hospodami – karlínskou U tunelu a žižkovskou U slovanské lípy.

Protiatomové kryty

Zdroj: Youtube

Vrch Vítkov nebyl vždy jen místem klidu a odpočinku. Po druhé světové válce zde vznikly větrací věže pro protiatomový kryt. Tyto bunkrové struktury dnes mnozí znají, ale málokdo ví o tom, co se skrývá pod nimi. Protiatomové kryty byly navrženy tak, aby chránily obyvatelstvo v případě jaderného útoku. Jsou vybaveny vším potřebným pro přežití od zásob vody a elektřiny až po sanitární zařízení.

Údržbář Petr Kalouš vysvětlil, jaké tajemství se skrývá hluboko pod bunkrem: „Voda pramení hluboko pod bunkrem. Zdrojem je celkem pětice hloubených studní. Hluboké jsou pak okolo dvanácti metrů.“

Vědecká laboratoř

Ale kryty nejsou jediným tajemstvím, které Vítkov ukrývá. Za jedněmi kovovými dveřmi najdeme pravou vědeckou laboratoř. Je to pobočka řežského Ústavu jaderné fyziky AV ČR a domov pro zmenšenou verzi urychlovače částic. Tento urychlovač je jedinečný ve střední a západní Evropě.

„Urychlovač nám umožňuje provádět přesná měření obsahu částic v hmotě. Máme zde technologii, která může určit gram čistého zlata v tuně hlíny,“ řekl více o výzkumu, který zde provádějí, vedoucí laboratoře David Chvátil. Vědci v této laboratoři také provádějí testy na historických artefaktech, určovali zde například stáří a materiálové složení pravěkého náramku.

Otevření pražských krytů pro veřejnost

Dlouhá léta zůstávaly pražské podzemní prostory skryty očím veřejnosti. Avšak s rostoucím zájmem o historii města a jeho tajemství se stále častěji otevírají dveře těchto míst i pro veřejnost. Procházka vítkovským podzemím nabízí fascinující vhled do historie a technologie minulých dekád.

Tajuplná tvář Prahy

Hodně lidí možná ví, že na kopci Vítkov v roce 1420 zvítězili husité pod vedením Jana Žižky nad křižáky. Pamětníci si možná vzpomenou, jak v rámci branného cvičení nacvičovali evakuaci do vítkovského protiatomového krytu. Ale méně lidí už třeba ví, že kopec Vítkov byl pojmenován po jistém pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který zde měl svou vinici.

Vítkov je zkrátka skvostem pražské krajiny, který skrývá mnoho tajemství. Od tunelů spojujících oblíbené místní hospody přes protiatomové kryty až po pokročilou vědeckou laboratoř. Historie a věda se zde spojují v jedinečné symbióze, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Pokud hledáte neobvyklé a fascinující místo k návštěvě v Praze, Vítkov by rozhodně neměl chybět na vašem seznamu.

Zdroje: metro.cz, denik.cz, milujuprahu.cz