Komorní hůrka vznikla ve čtvrtohorách na dně vysychajícího slaného jezera erupční aktivitou tzv. strombolského typu. V jeho odlesněné východní části je opuštěný jámový lom, štola a skalní výchozy. Štoly vedou útrobami sopky. Jde o evropský unikát, který si rozhodně zaslouží více pozornosti. Geologickou perlu najdete mezi malebnými městečky Cheb a Františkovy Lázně.

Z nenápadného vrchu k fascinující sopce

Na první pohled vypadá Komorní hůrka nenápadně. Je to skromný, stromy pokrytý vrchol. Ve skutečnosti jde ale o zajímavou sopku, která už dlouhé roky láká vědce k bádání. Možná vás překvapí, že tento mírný kopec byl v minulosti jednou z nejstudovanějších sopek vůbec.

Vulkán Komorní hůrka vzikl před 400 až 600 tisíci lety, v období, kdy se v jeho okolí rozkládalo vysychající slané jezero. Jak se tento kopec proměnil v sopku, dlouho nebylo jasné. Ale nahlédneme-li do historických kronik, objevíme nečekanou osobnost, která přispěla k odhalení pravdy. Onou osobností je německý básník Johann Wolfgang Goethe. Byl totiž mimo jiné vášnivý geolog a navrhl prozkoumat nitro kopce, což vedlo k objevu zkamenělého čedičového jícnu. Tím byla potvrzena sopečná povaha Komorní hůrky a ukončeny dohady, které se kolem ní dlouho točily.

Krása Komorní hůrky z ptačí perspektivy

Při výstupu na vrchol Komorní hůrky se můžete seznámit s její geologií, botanikou a historií prostřednictvím informativních panelů naučné stezky. Tato stezka je dlouhá asi jeden kilometr a prochází krajem, který je bohatý na rozmanité rostliny. Komorní hůrka je domovem více než stovky druhů rostlin, a to včetně vzácných orchidejí. Bohatá biodiverzita je výsledkem čedičového podloží a teplého místního klimatu, které rostliny milují.

Zdroj: Youtube

Tajemství ukrytá pod povrchem

Ve vrcholové části sopky narazíte na několik "kráterů", které byly vytvořeny lidskou činností, konkrétně těžbou. Těžba lávových hornin odkryla barevné úlomky materiálu, který zanechala aktivní sopka. To, co připomíná zdánlivě obyčejnou škváru, je ve skutečnosti hnědá, černá či červenohnědá sopečná struska.

V současnosti se pracuje na vykopání a zpřístupnění starých štol Komorní hůrky, které byly proraženy na návrh Goetheho, ale nyní jsou propadlé a zasypané. Seismologové a vulkanologové si dali za cíl zpřístupnit tuto fascinující sopku veřejnosti, a tak se v posledních letech podařilo vyhloubit 13 metrů chodeb. Celkově by mělo vzniknout 28 metrů chodeb, které povedou v stopách původních štol.

Jestliže vás fascinují přírodními úkazy a toužíte prozkoumat jedno z nejzajímavějších míst v České republice, vydejte se na cestu do Komorní hůrky. Její unikátní geologie, bohatá biodiverzita a historie, která je úzce spjata s jedním z nejvýznamnějších literátů všech dob, vás jistě nadchnou. Příští rok by pak měly být dokončeny práce na zpřístupnění štol, takže se lidé budou moci podívat i do nitra této jedinečné sopky!

Zdroje: www.kudyznudy.cz, zivykraj.cz, www.greatspas.eu