Závratná rychlost komety Nišimura

Kometa Nišimura se pohybuje vesmírem rychlostí ohromných 240 000 kilometrů za hodinu. I když byla objevena teprve začátkem tohoto měsíce, své přiblížení k Zemi si naplánovala téměř v polovině září. Konkrétně v úterý 12. září okolo 10. hodiny dopoledne se nám tento tajuplný návštěvník nebeských výšin přiblíží na „pouhých“ 125 milionů kilometrů.

Zdroj: Youtube

Nejbližší setkání

Co to znamená pro širší veřejnost? Půjde o okamžik, kdy se můžeme pokochat pohledem na hvězdnou skvrnu s charakteristickým "ocasem". Pohled na takové tajemné nebezpečné těleso dokáže vždy v lidech rozpumpovat jejich představivost. Ale to není všechno. Pět dní po svém nejbližším přiblížení k Zemi, tedy 17. září, dosáhne tzv. "perihelia", nejtěsnějšího bodu ke Slunci, které se nachází zhruba 20 milionů kilometrů daleko. Poté se kometa vydá zpět a naši sluneční soustavu navždy opustí.

Kometa a její oslnivý ocas

Podívejme se však hlouběji na to, co se děje, když se kometa přiblíží ke Slunci. Samotná struktura komet je značně odlišná od asteroidů skládajících se z kovů a kamenného materiálu. Komety jsou složeny z ledu, prachu a kamenného materiálu. Když se přiblíží ke Slunci, jeho teplo začne roztápět led a prach na povrchu komety, což vede k vypařování těchto materiálů. Proces je znám jako sublimace a vytváří charakteristický "ohon".

Kometa skrze objektiv amatérského astronoma

Oficiální název komety je C/2023 P1 Nišimura – odkazuje na jméno svého objevitele, kterým je Japonec Hideo Nishimura. Ten zachytil její přítomnost pomocí teleobjektivu na svém fotoaparátu, když byla kometa od Slunce vzdálená zhruba 93 milionů kilometrů.

NASA předpovídá, že by měla být viditelná pouhým okem několik dní před i po svém nejbližším přiblížení k nám. Ale jako vždy platí, že příroda je nepředvídatelná, a tak ani v tomto případě nemůžeme s jistotou tvrdit, zda kometa skutečně bude pouhým okem viditelná. Jakmile se však bude kometa blížit ke Slunci, je pravděpodobné, že bude čím dál jasnější a viditelnější.

Nebezpečí rozpadu

Další problém může nastat při jejím průletu kolem Slunce. Díky obrovské gravitační síle se může stát, že se její jádro rozpadne.

Co nám kometa Nišimura může říci o vesmíru? Mezihvězdné objekty jsou pro vědce zvláště vzrušující, protože nám umožňují nahlédnout do jiných slunečních soustav, které jsme dosud neměli možnost prozkoumat. Předcházející objevy jako meteor v roce 2014, později potvrzený jako první mezihvězdný objekt, nebo kometa Borisov objevená v roce 2019 nám ukazují, že vesmír je plný překvapení.

Zdroje: businessinsider.in, livescience.com, dailymail.co.uk