Domov pro státní úředníky

Když se v roce 1920 utvářela vizionářská myšlenka vytvoření obytné kolonie pro státní úředníky, cesta nebyla tak snadná, jak by se mohlo zdát. V novém hlavním městě bylo potřeba zajistit bydlení velkého množství státních a veřejných zaměstnanců. Pole za Prahou se v tu dobu jevila jako ideální parcela pro vybudování kolonie nazvané Domov, která měla sloužit prvorepublikovým úředníkům.

Čtveřice architektů předložila své návrhy. Jenže skromným státním úředníkům se jejich plány zdály být příliš okázalé. Oslovili proto architekta Ladislava Machoně, který se nakonec stal tvůrcem projektu. Stál před náročným úkolem. Musel vytvořit nejen útulné a praktické domovy, ale také zachovat estetiku a charakter, který by odrážel společenské a kulturní hodnoty tehdejší doby.

Originální kolonie

A podařilo se mu to skvěle. Navrhněte originální kolonii izolovaných domů, dvojdomků a trojdomků v jednotném stylu, a to včetně oplocení. Vše bylo zkolaudováno v roce 1922. Domky mají jednoduchý obdélníkový půdorys, kdy v přízemí byla umístěna kuchyň, 2 pokoje, prádelna – koupelna a prosklená veranda, v podkroví pak byl k dispozici ještě jeden pokoj.

Domy v kolonii Domov nejsou čistými objekty; jsou uměleckými díly, která odrážejí kombinaci rondokubismu a folklorní secese. Tato kombinace není náhodná. Rondokubismus, který odmítl přebytečnou dekoraci a současně zdůrazňoval geometrické formy, potkává se s folklorní secesí, která čerpá inspiraci z tradičních uměleckých prvků, symbolů a materiálů. je soubor domů, který působí nenápadně, avšak při bližším pohledu ukazuje bohatství detailů zobrazených.

Prolínání stylů

Při procházce mezi domy se návštěvník setkává s ukázkou, jak se výtvarné umění prolíná s funkcionalitou. Zahrady, které obklopují jednotlivé domy, nejsou pouze estetickým prvkem; představují také součást životního stylu obyvatel, prostor pro relaxaci a sociální interakci. Mají svou roli iv samotné architektonické koncepci.

Domy samotné, s okrovou omítkou a dekorativním dřevěným hrázděním, nabízejí obyvatelům jakýsi únik ze shonu metropole. Dispozice interiéru s jednoduchými, přesto účelně rozmístěnými místnostmi poskytuje komfort a soukromí, zatímco malé zahrádky a vytváří komunitní atmosféru.

Výzva pro budoucnost

Kolonie Domov má dodnes atmosféru venkova a ani zub času již neubral na půvab, přestože některé domy prošly tak rozsáhlou rekonstrukcí, že svůj původní vzhled zcela ztratily. Mnohé domy si ale do dnešních dnů zachovaly svou historickou tvář a místo působí jako příjemná osvěžující oáza uprostřed velkoměsta.

Čtvrť schovaná za moderními činžáky v sobě ukrývá bohatou historii a zároveň představuje žádost. Jak zachovat autenticitu těchto jedinečných staveb a současně odpovědět na požadavky moderní doby? Rekonstrukce některých původních domů byla vložena s ohledem na zachování charakteru, přičemž modernizace do tohoto historického prostoru s taktem.

Více než jen architektura

Podél ulic kolonie Domov se nese nejen duch architektury, ale i příběhů těch, kteří tady žili. Názvy ulic jako V Domově, Na Vlastním či V Bezpečí evokují myšlenky a pocity, které byly zakódovány do samotného místa.

Ladislav Machoň nevymyslel pouze soubor budov; vytvořil svět, který náš domov v srdci Prahy, svět, který stále představuje jedinečný stavební a kulturní skvost. Procházka tímto "pohádkovým" prostorem není jen architektonickým zážitkem, ale také cestou časem, kde každá cihla a každá dlaždice šeptá svůj vlastní příběh.

Zdroje: ps.mppraha.info , prahaneznama.cz , dumazahrada.cz