Benzín i nafta jsou nejdražší za sedm let

Zatímco ještě na začátku roku stál na čerpacích stanicích benzín okolo 28 Kč a nafta přes 27 Kč, nyní je situace odlišná. Dosavadní tempo však není u konce. Pohonné hmoty v Česku dále razantně zdražují a analytici očekávají, že se cena ke konci roku dostane až na 40 Kč! Jízda autem se tak pořádně prodraží. Aktuálně se jak benzín, tak nafta prodávají za nejvyšší cenu od roku 2014. Nejvyšší ceny jsou jako vždy v Praze, nejnižší pak v Jihočeském, Ústeckém nebo Zlínském kraji, kde řidič natankuje cca o korunu levněji.

Proč se zdražuje?

„Nafta zdražuje výrazněji než benzín, neboť na obrátkách nabírá topná sezona a Evropa navíc prochází plynovou krizí. Topná nafta představuje poměrně blízkou náhražku právě plynu, takže s růstem jeho ceny stoupá poptávka po ní, což vyhání vzhůru i cenu ropy jako takové," vysvětluje český ekonom Lukáš Kovanda a dodává: „Ropa zdražuje z několika důvodů. Prvním je popandemické ekonomické zotavování, jež zesiluje poptávku po palivech. Dalším pak energetická krize, jež v důsledku pandemie, ale také v důsledku upřednostňování obnovitelných zdrojů energie a útlumu fosilní energetiky, zuří zejména v Evropě. V neposlední řadě je důvodem zdražování ropy i to, že Rusko, Saúdská Arábie a další velcí tradiční těžaři ropy, kteří po pandemii látají díry svých státních rozpočtů, záměrně neuvolňují těžbu ropy tolik, jak by mohli. Protože ropa na světový trh tedy neproudí v takovém objemu, aby při stávající ceně uspokojila veškerou poptávku, její cena znatelně roste."

Benzín za 40 korun jsme už v ČR měli. Situace ale byla jiná

V zimě tedy nelze vyloučit ceny benzínu v ČR až kolem 40 korun za litr, nafta by mohla být srovnatelně drahá, případně jen o několik desítek haléřů levnější. „Benzín průměrně za 40 korun na litr byl v Česku k mání zatím pouze po krátkou dobu v roce 2012, a to v metropoli Praze. Je však pravda, že tehdy byla průměrná mzda v ČR citelně nižší, auta obecně o něco méně úsporná a koruna coby měna disponovala vyšší kupní silou – kvůli inflačnímu znehodnocení, které od té doby nastalo. Abychom tedy mohli tuto zimu v ČR hovořit o objektivně nejdražších pohonných hmotách historie, musela by se cena jak benzínu, tak nafty dostat citelněji nad úroveň 40 korun na litr," upřesňuje Kovanda.

Mizerně jsou na tom i ostatní

Ceny pohonných hmot jsou nadprůměrně vysoké i v mezinárodním porovnávání. Podle serveru Global Petrol Prices je celosvětový průměr benzínu 26,50 Kč a nafty 23,98 Kč, Česko se tak ocitá blízko nechvalného 130. místa ze 167 zemí. V rámci Evropy ale patří spíše k průměru, v okolních zemích se tankuje za velmi podobné ceny. Kdo je na tom hůř a kdo líp? „Cena benzínu i nafty markantně poroste v příštím týdnu i v dalších blízkých zemích. Benzín je aktuálně levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a Polsku, ale také ve Slovinsku. V Rakousku a v Maďarsku je jeho cena srovnatelná s tou v ČR. Na Slovensku, v Chorvatsku a tradičně v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta je z uvedených zemí levnější jen v Bulharsku a v Rumunsku. V Polsku a Rakousku je její cena srovnatelná. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku, v Německu či Itálii je pak nafta dražší. V Česku její cenu snižuje letošní snížení spotřební daně z ní,“ uvádí Kovanda, kolik stojí benzín a nafta v porovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Němcům se stále vyplatí jezdit tankovat do Česka

Téměř desetileté cenové rekordy paliv na německých benzinkách padají. Němci ale stále vyrážejí na nákupy a za levnějším benzinem do České republiky. Nápor německých řidičů musí řešit především na Ústecku, kam se jich stovky vydávají s auty i prázdnými kanystry. Na nádrži ušetří až třicet eur. „Já už jsem dva měsíce v Německu netankoval. To prostě nejde, je to příliš drahé. Uděláme si s rodinou malý výlet, natankujeme a ještě k tomu nakoupíme,“ řekl pro CNN Prima News Tino Scholze, zatímco tankoval do nádrže svého vozu a také do kanystru.

Zdroje: www.kurzy.cz, zpravy.instory.cz, www.novinky.cz, www.idnes.cz