Červený trpaslík se zlatým dítětem

Zdroj: Youtube

Hvězda KOI-3010, červený trpaslík nacházející se v souhvězdí Lyry, stabilně hoří již přibližně 13,9 miliardy let. Z astronomického hlediska jde o ostříleného veterána vesmíru a díky jeho dlouhověkosti vznikla planeta, která upoutala pozornost vědecké komunity. Kolem této prastaré hvězdy obíhá KOI-3010.01, teplá superzemě, kterou někteří důvěrně nazývají vzdálenou sestřenicí Země.

Mírné útočiště ve vesmíru

Půvab KOI-3010.01 spočívá ve faktorech životního prostředí, o nichž se předpokládá, že hrají klíčovou roli v potenciálním vzniku a vývoji života. Exoplaneta se může pochlubit průměrnou teplotou 19,6 stupně Celsia a poloměrem 1,35krát větším než Země, takže se předpokládá, že na ní panuje mírné klima. Další podobností se Zemí je možná přítomnost obrovských oceánů, které pokrývají zhruba 65 % jeho povrchu.

Ačkoli složení atmosféry KOI-3010.01 je z velké části neznámé, předpokládá se, že by mohlo být nápadně podobné té pozemské. Exoplaneta se totiž nachází v obyvatelné zóně a v indexu podobnosti se Zemí dosahuje hodnoty 0,84, kde 1 znamená dokonalou shodu. Díky tomu se jeví jako lákavý kandidát pro hledání mimozemského života. Je to, jako kdybychom našli dvojče žijící světelné roky daleko, o němž jsme ani nevěděli. Mohl by na KOI-3010.01 skutečně existovat život? Na tuto otázku zatím nikdo neumí odpovědět.

Cesta k objevu

Zatímco astronomové nahlížejí do hlubin vesmíru a snaží se pomocí přístrojů nasbírat více informací, příběh KOI-3010.01 se teprve začíná odvíjet. Každý útržek dat, každé pozorování nás přibližuje k pochopení, zda by tato vzdálená planeta skutečně mohla být druhou Zemí – dvojčetem našeho domova v rozlehlém vesmíru.

Cesta za odhalením záhad KOI-3010.01 nakonec není jen o nalezení další Země. Jde o rozšíření našich obzorů, posouvání hranic poznání a konfrontaci s hlubokou otázkou, která lidstvo pronásleduje od chvíle, kdy jsme se poprvé podívali na hvězdy: Jsme ve vesmíru sami?

Zdroje: great-spacing.com, sci-nature.com, cseinsider.com