Červený trpaslík se zlatým dítětem

Hvězda KOI-3010, červený trpaslík nacházející se v souhvězdí Lyry, stabilně hoří již přibližně 13,9 miliardy let. Z astronomického hlediska jde o ostříleného veterána vesmíru a díky jeho dlouhověkosti vznikla planeta, která upoutala pozornost vědecké komunity. Kolem této prastaré hvězdy obíhá KOI-3010.01, teplá superzemě, kterou někteří důvěrně nazývají vzdálenou sestřenicí Země.

Mírné útočiště ve vesmíru

Půvab KOI-3010.01 spočívá ve faktorech životního prostředí, o nichž se předpokládá, že hrají klíčovou roli v potenciálním vzniku a vývoji života. Exoplaneta se může pochlubit průměrnou teplotou 19,6 stupně Celsia a poloměrem 1,35krát větším než Země, takže se předpokládá, že na ní panuje mírné klima. Další podobností se Zemí je možná přítomnost obrovských oceánů, které pokrývají zhruba 65 % jeho povrchu.

Čtěte také

Pod povrchem Měsíce může být ukryta stopa po starověké planetě Theie

Čtěte také

Pod krustou Měsíce je uvězněna neznámá planeta. Theia byla podobná Marsu

Ačkoli složení atmosféry KOI-3010.01 je z velké části neznámé, předpokládá se, že by mohlo být nápadně podobné té pozemské. Exoplaneta se totiž nachází v obyvatelné zóně a v indexu podobnosti se Zemí dosahuje hodnoty 0,84, kde 1 znamená dokonalou shodu. Díky tomu se jeví jako lákavý kandidát pro hledání mimozemského života. Je to, jako kdybychom našli dvojče žijící světelné roky daleko, o němž jsme ani nevěděli. Mohl by na KOI-3010.01 skutečně existovat život? Na tuto otázku zatím nikdo neumí odpovědět.

Cesta k objevu

Zatímco astronomové nahlížejí do hlubin vesmíru a snaží se pomocí přístrojů nasbírat více informací, příběh KOI-3010.01 se teprve začíná odvíjet. Každý útržek dat, každé pozorování nás přibližuje k pochopení, zda by tato vzdálená planeta skutečně mohla být druhou Zemí – dvojčetem našeho domova v rozlehlém vesmíru.

Čtěte také

mega dalekohled

Čtěte také

Vědci navrhli dalekohled o velikosti planety, který dohlédne do hlubin vesmíru

Cesta za odhalením záhad KOI-3010.01 nakonec není jen o nalezení další Země. Jde o rozšíření našich obzorů, posouvání hranic poznání a konfrontaci s hlubokou otázkou, která lidstvo pronásleduje od chvíle, kdy jsme se poprvé podívali na hvězdy: Jsme ve vesmíru sami?

Zdroje: great-spacing.comsci-nature.comcseinsider.com