Od poloviny 19. století stával Kohnův mlýn na břehu řeky, obklopen zelenými loukami a vzrostlými stromy. Procházka kolem mlýna byla mezi místními obyvateli vždy oblíbená. Avšak v roce 1919 se stala událost, která navždy změnila pohled na tento malebný kout města.

Zdroj: Youtube

Zmizení bratrů Polických

Zprávy o zmizení bratrů Polických rychle rozburcovaly společnost. Ačkoliv byly zahájeny rozsáhlé pátrací akce, dva muži jako by se vypařili z povrchu zemského. Rodina neztrácela naději a snažila se nalézt jakékoliv stopy, ale bezvýsledně.

Odhalení v hospodě

To vše se změnilo jednoho večera v hospodě. Dělník Dvořáček, známý svými častými návštěvami místních krčem, si pustil pusu na špacír a začal vyprávět strašlivý příběh. Začal vyprávět o Kohnově mlýně, o vraždách a temném obchodu s masem. Následné policejní vyšetřování přineslo strašlivé odhalení.

Temné tajemství mlýna

Dvořáček se svou manželkou a další třebíčskou chudinou bydlel v Kohnově mlýně, který už dávno nefungoval jako mlýn, ale jako bydlení pro sociálně slabé. V té době v bývalém mlýně žili i bratři Poličtí. Na rozdíl od ostatních obyvatel se však se svou bídou nechtěli smířit, šetřili si proto vydělané peníze a chtěli začít nový život.

Jenže manželé Dvořáčkovi společně s bratry Fejtovými a jejich otcem bratry Polické opili a umlátili k smrti. Jejich našetřené peníze si rozdělili, těla rozřezali a zpracovali na maso. Lidské maso pak částečně sami snědli a částečně prodali nevědomým zákazníkům s tím, že jde o maso zvířecí. A co bylo ještě horší, přiznali se k vraždě osmi polských Židů, kteří zde žili.

Otázky bez odpovědí

Celé město bylo zděšeno. Nikdo si nedokázal představit, jaké hrůzy se v Kohnově mlýně odehrávaly. Jak mohli tito lidé páchat na svých sousedech takové hrůzy? A proč byli potrestáni pouze za smrt dvou bratrů a ne za smrt Židů?

Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Je možné, že v době poválečného chaosu a politického nepřátelství byly zločiny proti Židům považovány za méně závažné. Někteří mluví o korupci v soudním systému, jiní o antisemitských náladách.

Stín nad mlýnem

Ačkoliv je pravda, že otřesná událost se v Kohnově mlýně stala už dávno, jeho temná minulost bude navždy stínem, který visí nad tímto místem. Dnes je mlýn opuštěný, ale místní ho stále obcházejí obloukem, zvláště když zapadá slunce. Místo, které bylo kdysi symbolem prosperujícího města a poté domovem chudých, je nyní věčnou připomínkou temných kapitol lidské historie.

Zdroje: lifee.cz, trebicsky.denik.cz, idnes.cz