Domorodci v srdci Amazonky

Kmen Matsés čítající asi 3000 lidí se nachází mezi řekami Javari a Galvez a byl v průběhu let svědkem významných změn. Od nomádského způsobu života přes odolávání tlaku kvůli nelegální těžbě, která zasahovala na jejich území, až po usazení se uprostřed lesů. Kmen dodržuje řadu zvyků, jeden však nad ostatními vyniká. Týká se žen a je velmi bolestivý a nebezpečný.

Zdroj: Youtube

Rodinné domy plné trofejí

Matsésové žijí v tradičních obdélníkových domech, které v sobě kombinují praktičnost a estetiku. Místní bambus a palmové listy tvoří hlavní konstrukční materiály, které domy chrání před drsnými podmínkami pralesa. Domy nejenže poskytují útočiště, ale také slouží jako výstavní galerie pro trofeje z lovu. Lze tak obdivovat opičí lebky či zvířecí kosti. Trofeje jsou zobrazením dovedností a úspěchů každé rodiny v kmeni.

Rodinné vztahy a sociální struktura

Sociální struktura a rodinné vztahy kmene jsou založeny na pevných tradicích. Mladí muži často nosí dary, jako jsou hodinky nebo pušky, rodinám svých snoubenek jako projev úcty. Tradice zdůrazňuje význam manželství nejen jako spojení dvou jednotlivců, ale také jako spojení dvou rodin.

Rituál krásy a odvahy

Nejzáhadnější aspekt jejich kultury je pak tradice úpravy ženských obličejů. Jako symbol krásy si ženy kmene Matsés vkládají tenká vlákna palmových listů do nosu, což je praxe hluboce zakořeněná v jejich obyčejích a společenských hodnotách. Proces, který znamená zralost a postavení, často vede k tomu, že ženy hrdě předvádějí několik vláken na obou stranách nosu.

Cesta k tradičnímu piercingu

Cesta k ozdobě však není jednoduchá. Proces piercingu může být velmi bolestivý, a to vzhledem k nedostatku moderních anestetik. Matsésové spoléhají na své rozsáhlé znalosti lesa a jeho štědrost, přičemž k usnadnění procedury využívají specifické byliny známé pro své antiseptické a znecitlivující vlastnosti. Přesto i přes jejich odborné znalosti v oblasti bylinných léků mohou nastat komplikace. Záněty po zákroku mohou vést ke ztrátě čichu nebo dokonce k významnému poškození nosu.

Rizika spojená s touto praxí však ženy neodrazují. Ve společnosti jsou takto upravené ženy, často označované jako „kočičí ženy“, ve velké úctě a jejich piercing symbolizuje nejen krásu, ale také odvahu, odolnost a oddanost tradici.

Rituály krásy z celého světa

Podivné praktiky související s krásou však nejsou výsadou jen kmene Matsés. Po celém světě mají různé společnosti a kultury své jedinečné rituály, z nichž mnohé se mohou cizincům zdát záhadné. Například vázání nohou ve staré Číně, skarifikace kůže v některých částech Afriky nebo dlouhokrké ženy kmene Kayan v Myanmaru. Každá z těchto praktik má nesčetné množství významů od krásy a postavení až po statečnost a zralost.

Krása je nakonec pojem utvářený a přetvářený společenským vnímáním, hodnotami a historií. Piercingová praxe kmene Matsés je názorným příkladem toho, kam až lidé zajdou, aby prosadili společenské standardy, a to i tváří v tvář bolesti a riziku. Jak se svět zmenšuje a propojuje, má nesmírnou hodnotu uchování podobných tradic, které jednotlivé komunity činí jedinečnými.

Zdroje: stoplusjednicka.cz, cestovinky.cz, en.wikipedia.org