Když hory skrývají tajemství dlouhověkosti

Hunzské údolí v Karímábádu v Pákistánu je domovem jedné z nejzajímavějších komunit na světě. Hunzové, obyvatelé tohoto údolí, se mohou pochlubit průměrným věkem okolo sto let, což je považováno za mimořádné dokonce i v mezinárodním měřítku. Nachází se ve vysokohorském prostředí obklopeném třemi monumentálními horami – Himálajem, Karákóramem a Pamírem. V tomto odlehlém ráji se ukrývá několik zdravotních a životních tajemství, která by mohla inspirovat celý svět.

Nadmořská výška 2438 metrů, ve které se Hunzské údolí rozkládá, přináší mnoho zdravotních výhod. Vyšší nadmořské výšky jsou známy svým osvěžujícím vzduchem, krásnou modrou oblohou a příjemným klimatem. Řídký vzduch způsobuje zvýšení počtu červených krvinek, což zlepšuje celkovou odolnost organismu. Studie také ukazují, že snížený přísun kyslíku může podporovat metabolismus a potlačit chuť k jídlu, což má pozitivní dopad na udržování zdravé tělesné hmotnosti a snižování rizika onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby.

Čtěte také

Okinawané jedí mnohem více zeleniny než většina lidí

Čtěte také

Pozoruhodný ostrov Okinawa: Proč se zde lidé dožívají mimořádně vysokého věku?

Rostlinná dieta pro dlouhověkost

Hunzové si svůj jídelníček pečlivě přizpůsobili okolnímu prostředí. Jejich strava je převážně rostlinná a vegetariánská. Konzumují mnoho sacharidů, minimální množství bílkovin a tuků a pravidelně praktikují půst, během něhož pijí meruňkovou šťávu. Tento jednoduchý jídelníček spolu s aktivním životním stylem a častým pohybem v horách přispívá k udržení zdravé tělesné hmotnosti a celkové vitality.

Voda z ledovců a její magické účinky

Za jeden z klíčových prvků dlouhověkosti považují Hunzové vodu. Pitná voda pochází z ledovců v Himálaji a obsahuje velké množství antioxidantů a minerálů. Voda z ledovců pomáhá udržovat tělo hydratované a také podporuje jeho imunitní systém.

Oleje a byliny, které dokáží omladit

Hunzské ženy si zachovávají mladistvou a zářivou pleť díky používání přírodních olejů, zejména směsi jádrového a meruňkového oleje, která je někdy označována za "přírodní botox". Olej obsahuje látky, které pomáhají udržovat pleť zdravou a zářivou. Dalším jejich tajemstvím je šafrán, který Hunzové používají při vaření. Bylina je známá svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Je cenný pomocník v boji proti kožním problémům, a to včetně akné a zarudnutí, a dodává pleti mladistvý vzhled.

Důležitost vzdělání v odlehlém údolí?

Hunzové jsou známí svou fyzickou aktivitou a inteligencí. Jejich každodenní pohyb v horách a tvrdá práce přispívají k udržení zdraví a vitality. Navíc je téměř tři čtvrtiny Hunzů gramotných, což je ve srovnání s ostatními oblastmi Pákistánu poměrně nevídané.

Život v míru a harmonii

Údolí Hunza se vyznačuje nízkou kriminalitou a klidným životním stylem. Navzdory relativní chudobě jsou dveře domů často nezamykány a komunita žije v harmonii. Hunzské ženy jsou rovnocennými členy společnosti a mají možnost vzdělávat se a aktivně se účastnit společenského života.

Čtěte také

Na Ikaria by chtěl žít každý

Čtěte také

Ostrov dlouhověkosti je vědeckou velkou záhadou: Lidé zde žijí nenormálně dlouho

Celkově vzato, Hunzové poskytují inspiraci svým zdravým způsobem života a dlouhověkostí. Jejich prostředí, strava, péče o pleť, fyzická aktivita a vzdělání jsou klíčovými faktory, které přispívají k tomu, že žijí dlouho, zdravě a plnohodnotně. Tato skrytá komunita nám ukazuje, že zdravý životní styl a harmonie s přírodou mohou mít zásadní vliv na naše zdraví a celkovou kvalitu života.

Zdroje: www.gaia.commedicalhealthauthority.comskardu.pk