Když hory skrývají tajemství dlouhověkosti

Hunzské údolí v Karímábádu v Pákistánu je domovem jedné z nejzajímavějších komunit na světě. Hunzové, obyvatelé tohoto údolí, se mohou pochlubit průměrným věkem okolo sto let, což je považováno za mimořádné dokonce i v mezinárodním měřítku. Nachází se ve vysokohorském prostředí obklopeném třemi monumentálními horami – Himálajem, Karákóramem a Pamírem. V tomto odlehlém ráji se ukrývá několik zdravotních a životních tajemství, která by mohla inspirovat celý svět.

Zdroj: Youtube

Nadmořská výška 2438 metrů, ve které se Hunzské údolí rozkládá, přináší mnoho zdravotních výhod. Vyšší nadmořské výšky jsou známy svým osvěžujícím vzduchem, krásnou modrou oblohou a příjemným klimatem. Řídký vzduch způsobuje zvýšení počtu červených krvinek, což zlepšuje celkovou odolnost organismu. Studie také ukazují, že snížený přísun kyslíku může podporovat metabolismus a potlačit chuť k jídlu, což má pozitivní dopad na udržování zdravé tělesné hmotnosti a snižování rizika onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby.

Rostlinná dieta pro dlouhověkost

Hunzové si svůj jídelníček pečlivě přizpůsobili okolnímu prostředí. Jejich strava je převážně rostlinná a vegetariánská. Konzumují mnoho sacharidů, minimální množství bílkovin a tuků a pravidelně praktikují půst, během něhož pijí meruňkovou šťávu. Tento jednoduchý jídelníček spolu s aktivním životním stylem a častým pohybem v horách přispívá k udržení zdravé tělesné hmotnosti a celkové vitality.

Voda z ledovců a její magické účinky

Za jeden z klíčových prvků dlouhověkosti považují Hunzové vodu. Pitná voda pochází z ledovců v Himálaji a obsahuje velké množství antioxidantů a minerálů. Voda z ledovců pomáhá udržovat tělo hydratované a také podporuje jeho imunitní systém.

Oleje a byliny, které dokáží omladit

Hunzské ženy si zachovávají mladistvou a zářivou pleť díky používání přírodních olejů, zejména směsi jádrového a meruňkového oleje, která je někdy označována za "přírodní botox". Olej obsahuje látky, které pomáhají udržovat pleť zdravou a zářivou. Dalším jejich tajemstvím je šafrán, který Hunzové používají při vaření. Bylina je známá svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Je cenný pomocník v boji proti kožním problémům, a to včetně akné a zarudnutí, a dodává pleti mladistvý vzhled.

Důležitost vzdělání v odlehlém údolí?

Hunzové jsou známí svou fyzickou aktivitou a inteligencí. Jejich každodenní pohyb v horách a tvrdá práce přispívají k udržení zdraví a vitality. Navíc je téměř tři čtvrtiny Hunzů gramotných, což je ve srovnání s ostatními oblastmi Pákistánu poměrně nevídané.

Život v míru a harmonii

Údolí Hunza se vyznačuje nízkou kriminalitou a klidným životním stylem. Navzdory relativní chudobě jsou dveře domů často nezamykány a komunita žije v harmonii. Hunzské ženy jsou rovnocennými členy společnosti a mají možnost vzdělávat se a aktivně se účastnit společenského života.

Celkově vzato, Hunzové poskytují inspiraci svým zdravým způsobem života a dlouhověkostí. Jejich prostředí, strava, péče o pleť, fyzická aktivita a vzdělání jsou klíčovými faktory, které přispívají k tomu, že žijí dlouho, zdravě a plnohodnotně. Tato skrytá komunita nám ukazuje, že zdravý životní styl a harmonie s přírodou mohou mít zásadní vliv na naše zdraví a celkovou kvalitu života.

Zdroje: www.gaia.com, medicalhealthauthority.com, skardu.pk