Tradice a kultura národa z nitra Namibie

Kmen Himba z Namibie je jedinečný a fascinující národ. S obdivuhodnou hrdostí udržuje své tradiční zvyky a způsob života. Tito lidé obývají odlehlé oblasti Kunene a Omusati v severní Namibii. Jde o více než 50 000 členů polokočovných kmenů Ovahimba a Ovazimba.

Zdroj: Youtube

Role a úkoly mužů a žen

Role mužů a žen v kmeni Himba jsou striktně rozděleny. Muži se věnují loveckým výpravám a ochraně komunity, zatímco ženy zajišťují činnosti jako dojení krav a péče o děti. Ačkoli okolní svět ovlivněný západní kulturou a modernitou vyvíjí tlak na změny, Himbové si své tradice udržují s hrdostí.

Polygamie jako součást kultury

Neobvyklým aspektem himbské kultury je polygamní způsob života. Dívky se provdávají za nápadníky, které za ně vybere jejich otec. Polygamie je zde běžnou praxí. Himbové věří, že muži jsou na prvním místě a ženy jsou zde, aby plnily přání a požadavky svých manželů.

Okujepisa Omukazendu – kontroverzní zvyk

Himbové mají i další zajímavý zvyk, a to "Okujepisa Omukazendu". Spočívá v nabízení sexuálních služeb hostům. Když někdo přijde do jejich komunity, muž vyjádří své přivítání tím, že nabídne svou ženu jako poděkování za návštěvu. Žena pak stráví noc s hostem, zatímco manžel spí odděleně. Tato praxe je zaměřena na posílení vztahů a minimalizaci žárlivosti mezi členy komunity.

Kouřové koupele a aromatické pryskyřice

Dalším zvykem, který upoutá, je jejich specifický způsob hygieny. Namísto koupání ve vodě se himbské ženy účastní kouřových koupelí a na kůži si nanášejí aromatické pryskyřice. Tímto způsobem se chrání před nelítostným pouštním sluncem a hmyzím bodnutím. Červená barva je pro ně symbolem země a krve. Jejich načervenalý odstín pochází z pasty otjize, kterou tvoří směs máslového tuku, omuzumby a okru.

Himbové jsou národ plný fascinujících zvyků a tradic, které je činí jedinečnými mezi africkými kmeny. Jejich odhodlání uchovat si svou identitu a hrdost na své kořeny zaslouží respekt a obdiv. Případná návštěva jejich komunity může být nejen obohacujícím zážitkem, ale i příležitostí poznat nové a odlišné pohledy na svět.

Zdroje: guardian.ng, africanfolder.com, ghanaweb.com