Nečekaný objev

V minulém století byla divoká příroda západní Papuy považována za neobydlenou, a to až do doby, kdy pilot Richard Archbolt poprvé proletěl nad údolí Baliem v roce 1938. To, co spatřil, připomínalo ohromné obdělané pole, ve skutečnosti šlo o domov dosud neznámého kmene Dani. Ukrýval se za mohutnými hřebeny a byl chráněný tajuplnou přírodou. Tady domorodci našli svůj domov a vytvořili si svůj specifický způsob života.

Unikátní architektura střežená tradicí

Jedním z nejzajímavějších prvků danijské kultury je jejich architektura. Domy zvané "honai" vytvářejí příslušníci kmene vlastnoručně vyrobenými nástroji a ke stavbě využívají pouze přírodní materiály. Přesto dokáží tito mistři konstrukce vytvořit jedinečné dvoupatrové domy bez oken, které zvládnou odolat divokým zvířatům i nepřízni počasí. Honai jsou nejen místem, kde Daniové žijí a spí, ale také symbolem jejich komunity a pevných vazeb mezi jednotlivými členy kmene.

Strava kmene Dani

Zdroj: Youtube

Kmen Dani žije v údolí, které je zářivě zelené díky úrodné půdě a bohatým zdrojům vody. Jejich hlavními potravinami jsou sladké brambory, prasata, banány a manioky. Prasata mají v jejich kultuře zvláštní význam, a dokonce jim věnují svátek. Vepřové maso funguje jako spojovací prvek, který umí zpečetit vazby mezi lidmi.

Neobvyklé spodní prádlo

Mezi nejvýraznější zvyky kmene Dani patří nošení koteky – neobvyklého "spodního prádla". Koteka je vyrobena z vysušené tykve a původně ji muži nosili jako symbol sexuální zdatnosti. Nyní ji však používají k zahalování. I když indonéská vláda v 70. letech 20. století zkusila domorodce modernizovat a přimět je nosit šortky, tato snaha byla neúspěšná, a Daniové si dodnes uchovávají svůj tradiční oděv.

Sekání ženských prstů

Některé z jejich tradic mohou cizince doslova šokovat. Jednou z nejkontroverznějších praxí, kterou Daniové provádějí, je iki palim neboli sekání prstů. Tato tradice nemá jasný původ, ale je spojena s obdobím truchlení a podstupují ji výhradně ženy. Při rituálu se část horního prstu odstraní, a to většinou pomocí kamenné čepele. Aby byl proces takřka bezbolestný, je třeba asi půl hodiny před useknutím zastavit přítok krve do konečku prstů tím, že se pod sekanou část pevně uváže provázek. Praxe je pro nás šokující, ale pro danijskou kulturu má hluboký význam a symboliku. Místní orgány se snažili represemi i osvětou tradici bránit, ale marně.

Sexuální abstinence

Zajímavým aspektem jejich kultury je také sexuální abstinence. Kmen Dani se vyznačuje minimálním zájmem o sexuální styk, neboť je považován za oslabení muže. Po narození prvního dítěte trvá pět let, než se pár opět spojí. Během tohoto období ženy žijí odděleně od mužů. Tato zvláštní praxe nám připomíná, že každá kultura má své vlastní unikátní pohledy na mezilidské vztahy. Jakékoli narušení a snahu o změnu příslušníci kmene Dani radikálně odmítají.

Kmen Dani nám otevírá okno do světa, kde tradice, rituály a způsob života jsou nesmírně odlišné od toho, co známe. Jejich zvláštní soužití s přírodou a pevné vazby mezi sebou nám připomínají, že svět je plný neuvěřitelných příběhů a kultur, které čekají na to, abychom je objevili a pochopili. I v dnešní globalizované době mohou totiž existovat izolované společnosti s unikátními tradicemi a způsobem života, které nás mohou inspirovat a obohatit naše vnímání světa.

Zdroje: news.com.au, guardian.ng, onlymen.cz