Zdroje: www.ne.caben.wikipedia.org

Cestování světem je adrenalin a dobrodružství samo o sobě. Poznávat nové kraje a země by však byl jen poloviční zážitek, kdybychom se přitom nesetkávali s lidmi. Právě lidé, domorodci, starousedlíci, duše národů jsou těmi, kdo dávají našemu cestování nový přídech. A pokud jde o národy už téměř vyhynulé, pak už není co zlepšovat. Jedním z takových dávných kmenů je kmen Apatani, jehož pár posledních příslušníků obývá údolí a stejnojmennou vesnici Ziro ve východních Himalájích v Indii.

Základem obživy Apataniů je zemědělství a pěstování rýže Základem obživy Apataniů je zemědělství a pěstování rýže Zdroj: Profimedia

Žijme jako kmen Apatani

Apatani je jednou z hlavních etnických skupin ve východních Himalájích. Kmen žije ve vesnici ležící ve výšce 1572 metrů nad mořem. Kmen má odlišnou civilizaci se systematickými postupy využívání půdy a bohatými tradičními ekologickými znalostmi správy a ochrany přírodních zdrojů, získávanými po staletí zkušenostmi a tradicí. Apataniové mají v oblasti nejdelší tradici, jež čítá celých třicet generací.

Čtěte také

Obřad popravy ovce je velká událost

Čtěte také

Mezi Tsamaji. Kmenem, který nezná elektřinu, ale samopaly ano

Apataniové proslulí svými starodávnými zemědělskými praktikami a svou filozofií milující přírodu. Stali se inspirací pro náš svět a moderní vědci kmen neustále zkoumají a vyzývají svět, aby přijal za svůj způsob jejich života.

Kmen Apatani pevně věří v pohanství, což je i jeden z důvodů, proč nepoužívá k práci zvířata.

Jako by se zde zastavil čas, a to i v měnících se dobách. Kmen stále dodržuje své tradice a původní zvyky a žije v systému duchovní víry. Apataniové uctívají slunce a měsíc a věří v duchy, proto i jejich domy jsou zdobeny totemy, jež mají jejich obyvatele chránit před duchy. Stále jsou zde praktikovány šamanské rituály a přinášeny zvířecí oběti. 

Staré příslušnice kmene Apatani Staré příslušnice kmene Apatani Zdroj: Profimedia

Barevná kultura s tradicemi

Domácky bývají Apataniové nazýváni také Tanw nebo Tanii. Dorozumívají se vlastím jazykem apatani, ale též anglicky a hindsky. Jejich kmen žije v oblasti Lower Subansiri v Arunáčalpradéši v Indii a živí se především zemědělstvím – tedy pěstováním mokré rýže, a to podle původních zvyklostí. Rýžové terasy jsou budovány ručně a zavlažovány systémem kanálů a potrubí.

Apatanští lidé jsou velmi barevní – nosí náhrdelníky z korálků, mosazné řetízky a kovové zvonky spolu s těžkými náramky. Ženy, zejména ty staré a starší, nosí bambusové vložky v nose a uších, které jsou nově nahrazovány obrovskými mosaznými nebo stříbrnými prsteny. Oblečení Apatani je rovněž velmi barevné, a i přes jeho jednoduchost precizně propracované. Je vyrobeno z ručně tkaných látek. Muži si zase svazují vlasy uzlem nad čelem pomocí mosazné tyče, která měří 12 palců.

Příslušnice kmene Apatani Příslušnice kmene Apatani Zdroj: Profimedia

Kuchyně - základem je vše vařené

Primárním zdrojem potravy pro Apatanie jsou rýže a ryby, které pěstují na říčkách a potocích mezi svými poli s využitím technik terasového zemědělství. Apataniové jedí všechno vařené: Rýži, zeleninu, mithun, maso i ryby. Zelené chilli a zázvor jsou považovány za důležitou složku jejich kuchyně. Rýže, vepřové maso, ryby a zelenina mohou být považovány za základní potravu kmene. Suddu yo (bambusové maso) je pochoutka, která se vyrábí plněním směsi kuřecího mletého masa a vaječného žloutku do jemného bambusového stonku, v němý je pak vařeno. Apataniové používají ve svých potravinách jen velmi málo oleje a koření.

K jejich stravovacím návykům patří zvyk „užívat“ sůl samostatně. Důvodem je fakt, že sůl nebyla za starých časů k dispozici. 

Základem kuchyně Apataniů jsou ryby Základem kuchyně Apataniů jsou ryby Zdroj: Profimedia

Festivaly a tradice

Kmen je známý svou barevnou kulturou s různými festivaly a slavnostmi. Apataniové slaví dva hlavní svátky - Dree a Myoko, z nichž každý je zcela odlišný.

Zatímco zemědělský festival Dree probíhá v červenci a slaví se modlitbami za bohatou sklizeň a prosperitu celého lidstva a je spíše jakousi přehlídkou zvyklostí Apataniů, Myoko je zase festivalem oslavujícím přátelství. Myoko se slaví celý měsíc, od konce března do konce dubna.

Čtěte také

Celý svět není civilizovaný. Důkazem toto je i ostrov v v Bengálském zálivu, který má název Sentinel

Čtěte také

Sentinelové: Stále žijí v době kamenné, kdo vstoupí na jejich území, krutě zemře

Známé a specifické jsou i složité vzory ručně vyráběných oděvů. Apataniové se vyznačují i umně vyráběnými předměty a výrobky z cukrové třtiny a bambusu, jež hraje pro jejich kulturu klíčovou roli.

Díky všem těmto jedinečným zvyklostem, mezi něž patří i velmi živé, ba dokonce živelné tradiční vesnické rady, zvané bulyañ, se údolí Ziro stalo ojedinělým příkladem živé kulturní krajiny, kde lidé a životní prostředí harmonicky existují společně ve vzájemné symbióze. Staré tradice jsou přitom stále živé.

Dnes již mladé ženy nenosí tradiční ozdoby, ale oblékají se jako normální Indky Dnes již mladé ženy nenosí tradiční ozdoby, ale oblékají se jako normální Indky Zdroj: Profimedia

Ženy – krásné a znetvořené

Jedním z takovýchto zvyků, jež je stále dodržován, je například „zdobení“ obličejů žen, jež vede k trvalému znetvoření, ale mělo sloužit i jako obrana proti únosům muži z jiného kmene. Obličeje žen Apataniů jsou potetované a zdobené dřevěnými zátkami na místě nosní přepážky. Největšímu respektu se těší staré ženy, které jsou považovány za krásky celého Arunáčalpradéše.

Od roku 1970 jim byly v okamžiku jejich první menstruace implantovány zmíněné nosní zátky, jež je měly ochránit podle kréda „čím krásnější žena, tím větší zátka“. Tímto momentem byla žena považována za dospělou, proto byla nutná i její ochrana. Znetvoření obličeje černým tetováním a černou zátkou mělo odradit jakéhokoli muže od ženina únosu.

Protože se doba změnila, dnes již této rituál vykonáván není. Vláda Apataniům prastarou tradici k jejich velké nelibosti zakázala. Místní mladé ženy a dívky kmene Apatani již vypadají jako tradiční Indky s obvyklým zdobením a oděvy, dávnou minulost připomínají jen vážené stařeny.