Vesnice plná historie

Navzdory své blízkosti k metropoli mají Klukovice bohatou historii, která je daleko od běžného ruchu města. První zmínky o Klukovicích nás zavedou až do středověku. Ačkoli je nepravděpodobné, že by je Karel IV. osobně navštívil, oblast má s královským dvorem své historické vazby. Je zajímavé, jak vesnice, jejíž jméno pravděpodobně pochází od jednoho z jejích majitelů, se mohla po staletí vyhnout pozornosti moderní civilizace.

Zdroj: Youtube

Mlýn s mnoha jmény

Když se řekne Klukovice, mnohým se vybaví především starobylý mlýn v Prokopském údolí. Tato památka, známá také pod jmény Horův, Dalejský či Klukovický mlýn, je významným svědkem minulých staletí. Mlýn byl založen v roce 1588 Adamem II. z Hradce, purkrabím a nejvyšším kancléřem. Přestože se jednalo o ambiciózní projekt, jeho výstavba nešla hladce. Matěj Klukovský, majitel klukovického dvora, z neznámých důvodů mlýnu nepřál, a dokonce zastavil jeho výstavbu. Dokumenty z té doby svědčí o soudním sporu týkajícím se mlýna, v němž Klukovský triumfoval.

O několik let později, v roce 1604, koupil zbytky nedokončeného mlýna Jan Hoffman. Na rozdíl od Klukovského se Hoffmanovi podařilo dokončit výstavbu mlýna, a to v roce 1617. Mlýn byl postaven v renesančním stylu a stal se jedním z nejkrásnějších v regionu. Původní patrová budova mlýna byla zdobena sgrafity, avšak dnes je těžké rozeznat jejich původní krásu.

V roce 1825 se mlýn dostal do rukou rodu Horů, který ho vlastnil až do poloviny 20. století. Během této doby mlýn prošel řadou rekonstrukcí a rozšíření. V 19. století byla postavena stodola, která byla později přestavěna na byty.

Přestože je mlýn od roku 1964 chráněn jako kulturní památka, jeho současný stav není ideální. V roce 2003 dokonce majitelé mlýna obdrželi anticenu za dlouhodobé poškozování památky.

Postupný rozvoj

V 18. století měly Klukovice pouhá čtyři stavení, ale během let se vesnice dynamicky rozvíjela. Do konce 19. století zde vyrostlo 21 domů se 130 obyvateli a během první republiky přibylo dalších 9 stavení. I když má dnes vesnice všechny moderní náležitosti, stále se můžeme setkat s tradicemi a stopami minulosti.

Výletní místo pro Pražany

Klukovice byly oblíbeným místem pro výletníky již na začátku 20. století. Hostinec U Kosů, s nádhernou zahradní restaurací a prosklenou verandou, je památníkem této doby a stále zde můžeme cítit atmosféru dávných let.

Klukovice jsou skvostem skrytým uprostřed rušné Prahy. Ačkoli jsou nyní součástí metropole, jejich historická atmosféra a charakter zůstávají nedotčeny. Pro ty, kteří hledají kousek klidu a historie v srdci města, jsou Klukovice dokonalým útočištěm.

Zdroje: cs.wikipedia.org, prahaneznama.cz, regiony.rozhlas.cz