Kultovní místo pražské rockové scény

Název klubu Bunkr v sobě nesl vzpomínku na dětství majitele Richarda Nemčoka, jenž rostl v Sudetech obklopen vojenskými bunkry. Otevřením dveří 17. listopadu 1991 se pro Prahu zjevil prostor, kde se setkávaly generace, které chtěly vystoupit z komunistických stínů a okusit chuť umělecké svobody. Klub se stal útočištěm pro nadšence rockové muziky, kde hrála hudba 24 hodin denně. Za zvuků elektrické kytary a bicích se otevíraly nové obzory a vytvářela se atmosféra, která byla bezkonkurenční.

Vznik hitu "Amerika"

Klub se stal místem, kde se setkávala mládež toužící po nových zvucích ze západního světa. Právě zde vznikly první kapely a objevili se první dýdžejové. Významná skladba "Amerika" od Lucie vznikla právě v Bunkru, a to díky setkání Davida Kollera s mladičkou Lenkou Dusilovou. Hvězdy jako Michal Dvořák z Lucie nebo Ondřej Hejma ze skupiny Žlutý pes prožívaly v Bunkru nezapomenutelné momenty. Dokonce i prezident Václav Havel byl návštěvníkem tohoto kouzelného místa.

Nicméně Bunkr nebyl jen o hudbě. Byl symbolem proměny společnosti, místem kde lidé mohli svobodně vyjádřit své názory a cítit se spojeni. Slavné hvězdy, politici a umělci se zde míchali ve vzrušujícím mixu kreativity a spontánnosti. Koncerty, vystoupení a hudební produkce zde vzkvétaly. Tento prostor byl školou pro nové hudební talenty.

Od narušení klidu k uzavření dveří

Avšak jak je tomu s mnoha ikonickými místy, tak i Bunkr čelil svým vlastním kontroverzím. Hluk, který přitahoval mladé a nadšené, byl zároveň trnem v oku mnoha místních obyvatel. Hluk, koncentrace opilých lidí a obchodníků s drogami přinesly klubu problémy. Po soudních bitvách byl klub v roce 1997 nucen uzavřít své brány.

Oživení legendy

Legenda Bunkru však pokračovala. Ačkoli původní klub zmizel ze scény, jeho duch a název zůstaly živé. V roce 2008 se na Smíchově otevřel Rock Club Bunkr, který si ponechal základní hodnoty původního klubu, a pokusil se je přenést do nové doby. Tato obnova však neměla dlouhého trvání a klub se nakonec zavřel.

Ačkoli dnes na místě bývalého Bunkru najdete městské strážníky, památka tohoto legendárního klubu bude v srdcích milovníků hudby navždy žít. Pro mnohé byl Bunkr nejen klubem, ale také symbolem svobody a kreativity, což je důvod, proč jeho odkaz nikdy nezemře.

Zdroje: nasregion.cz, lidovky.cz, art.hn.cz