Záhadná historie

Zlověstná historie jeskyně Kitum sahá až do roku 1980, kdy si vyžádala první lidskou oběť, 56letého francouzského inženýra Charlese Moneta. Netušil, že zdánlivě nevinná jeskyně pro něj bude znamenat tragický konec. Monet se do jeskyně Kitum vydal během výletu na horu Elgon, aniž by tušil, jaké nebezpečí na něj číhá. Nevěděl, že se dostal do kontaktu se smrtícím virem Marburg, který podobně jako jeho známý příbuzný virus Ebola zpustošil jeho tělo.

Zdroj: Youtube

Monetova cesta do hlubin jeskyně Kitum znamenala začátek série děsivých příhod, které zdejší místo neblaze proslavily. Týden po svém průzkumu podlehl děsivému utrpení – silným bolestem hlavy, vysoké horečce, nevolnosti, zvracení, a nakonec krvácení ze všech tělesných otvorů. Zdálo se, že jeskyně Kitum skrývá zlověstné tajemství.

Druhá oběť

O sedm let později, v roce 1987, padla do smrtícího objetí jeskyně další oběť. Peter Cardinal, patnáctiletý dánský chlapec, byl s rodinou na návštěvě Keni, když narazil na jeskyni Kitum. Stejně jako u Moneta se i u něj brzy projevily stejné děsivé příznaky. Cardinalův tragický osud byl připsán viru Ravn, který úzce souvisí s virem Marburg, což ještě více upevnilo pověst jeskyně.

Nebezpečná výprava

Úmrtí Moneta a Cardinala vyvolalo šok v mezinárodní komunitě a v roce 1988 podnítilo rozsáhlé vyšetřování vedené Výzkumným ústavem infekčních nemocí armády Spojených států. Vědci se domnívali, že virus Marburg se může přenášet vzduchem, což si vyžádalo použití speciálních biologických obleků vybavených zásobami čistého vzduchu.

Jejich expedice byla pečlivá a zahrnovala odběr vzorků krve obyvatel jeskyně a umístění zvířat v klecích v prostoru jeskyně Kitum a jejím okolí, aby bylo možné monitorovat případné infekce. K jejich údivu však v žádném vzorku nebyla nalezena ani stopa po viru Marburg a zvířata v klecích zůstala zdravá. Mise byla neúspěšná a jen prohloubila záhadu kolem původu Marburgu.

Rozluštění záhady

Snaha odhalit původ viru Marburg pokračovala. V roce 2010 výzkum provedený v rámci programu Global Disease Detection předpokládal, že virus byl poprvé zjištěn v Evropě v roce 1967 a pocházel z laboratoří v Německu a Srbsku, které zpracovávaly vzorky zvířecích tkání z Afriky. Výzkum s odkazem na úmrtí spojená s jeskyní Kitum v letech 1980 a 1987 dospěla k závěru, že virus Marburg pravděpodobně pochází z jeskyní v Keni, které obývají egyptští kaloňové.

Jeskyně zrádné krásy

Jeskyně Kitum se svým vyprahlým, temným interiérem představuje ostrý kontrast k bujnému deštnému pralesu, který obklopuje horu Elgon. Její hloubka se odhaduje na 600 až 700 metrů a kvůli nepravidelnému terénu, nízkým stropům a strmým srázům se vzpírá snadnému průzkumu. Vchod je skrytý v husté vegetaci, která dodává propasti mystický nádech.

Pozoruhodné je, že jeskyně Kitum není pouhou dutinou, ale zkamenělým lesem, který se utvářel před miliony let, kdy byla hora Elgon aktivní sopkou. Dnes se to tu hemží nejrůznějšími druhy divokých zvířat a hmyzu, včetně netopýrů, opic, slonů, pavouků a můr.

Sloní solná hostina

Jeskyně Kitum je jednou ze "sloních jeskyní" na hoře Elgon. Pod rouškou noci se sloni vydávají do jeskyně a svými mohutnými kly získávají ze stěn jeskyně kusy soli, které pak konzumují. Solné hostiny zanechaly na stěnách jeskyně stopy v podobě tisíce let starých rýh po klech.

I pro slony je však jeskyně Kitum plná nebezpečí. Inkoustová temnota skrývá nebezpečí, která vedla k tomu, že se mnoho mladších slonů zřítilo do hlubokých trhlin a nakonec se jeskyně během staletí proměnila v pochmurný hřbitov jejich kostí.

Odkaz jeskyně Kitum

Navzdory strašidelným příběhům o smrti a nemocech, které jsou s jeskyní Kitum spojeny, stále láká dobrodruhy a hledače vzrušení. Přestože keňské úřady obecně varují před vstupem do jeskyně, pro některé zůstává její tajemství neodolatelným lákadlem.

V historii vědeckého bádání a varovných příběhů je jeskyně Kitum jasnou připomínkou tajemství přírody a křehkosti lidského života tváří v tvář neznámému. Zůstává místem, kde se snoubí krása s nebezpečím, kde si honba za poznáním může vybírat krutou daň a kde se v temných komnatách ozývá šepot historie.

Zdroje: earthlymission.com, eu.heraldmailmedia.com, shortform.com