Odhalení mystiky

Nejzáhadnější aspekty Severní Koreje často zůstávají zahaleny rouškou tajemství, jejich příběhy se šeptají potichu, a obrněný vlak není výjimkou. Ačkoli svět vídá moderní vůdce, jak létají po obloze ve svých soukromých tryskáčích, Kim Čong-un volí tento pozemní způsob dopravy, a udržuje tak odkaz, který založili jeho předchůdci.

Zdroj: Youtube

Nejde jen o styl nebo luxus; volba vlaku vychází ze směsice bezpečnostních obav a praktičnosti při řízení rozsáhlého doprovodu. Vlaky nabízejí obrovské prostory, které jsou ideální pro pořádání schůzek, zajištění potřeb ochranky a samozřejmě i mnoho vybavení, které lze očekávat pro pohodlí světového vůdce.

Luxus na kolejích

Když se ponoříme do příběhů vlaku, nemůžeme se ubránit dojmu, že slibuje naprostý luxus. Historicky, jak vypráví Konstantin Pulikovskij, bývalý ruský úředník, se vlak může pochlubit řadou přepychových nabídek, například mezinárodní kuchyní od ruské a japonské až po nejlepší francouzské gurmánské pokrmy či výběrem nejvybranějších světových vín. Popisy vyvolávají představu výstřednosti, kdy se na nádraží podávají čerství humři a na oslavu cesty se otevírají láhve Bordeaux.

Uvnitř vlaku je cestujícím k dispozici řada pokojů od konferenčních místností až po soukromé spací prostory. Moderní vybavení, jako je satelitní telefonní připojení a elegantní televizory s plochou obrazovkou, zajišťuje, že vůdce zůstane ve spojení i během přepravy. Vzhledem k zemi, kterou vůdce spravuje, se jedná o zhýralost hraničící s drzostí.

Nejvyšší bezpečnostní opatření

Více než luxus však vlak znamená bezpečnost. Pod honosnými vagony se skrývají silné pancéřové pláty, které zajišťují maximální ochranu. Starost o bezpečnost není překvapivá, vezmeme-li v úvahu zdokumentovanou paranoiu severokorejských vůdců, pokud jde o jejich osobní bezpečnost.

Vlak je provozován v rámci komplexního bezpečnostního protokolu. Během vůdcových cest se do pohybu dává ne jeden, ale hned tři vlaky. První z nich, bezpečnostní předvoj, zajišťuje bezpečnost cesty. V těsném závěsu následuje vůdcův vlastní honosný vůz. Ve třetím, který vytáží o něco později, je umístěn další personál. Tento trojlístek společně zajišťuje, že cesta je nejen luxusní, ale také neproniknutelná.

Kromě toho jsou stanice na trase svědky rušného bezpečnostního provozu. Přibližně 100 agentů pečlivě pročesává každé zákoutí a zajišťuje, aby cesta byla volná. A jakmile se zelenožlutá kavalkáda přiblíží, je zastaven přívod proudu na ostatní koleje, aby žádná jiná lokomotiva nepřerušila jeho královský průjezd.

Cesta časem

Při vší své síle a pancéřové váze má však pevnost na kolejích překvapivě neuspěchané tempo, pohybuje se rychlostí 60 km/h. Jde o promyšlený záměr. Pomalá rychlost zajišťuje bezpečnost a zároveň poskytuje Kim Čong-unovi volný čas na rozjímání, přemýšlení a taktizování, přičemž se může kochat malebnou krajinou Severní Koreje.

Vlak je v mnoha ohledech metaforou samotné Severní Koreje – záhadný, hluboce tradiční, a přitom svým způsobem moderní. Je svědectvím o národu, který se navzdory nesčetným výzvám a rychlému tempu okolního světa rozhodl jít svým vlastním tempem.

Zdroje: theguardian.com, reuters.com, npr.org