Kyslík, který tvoří asi 21 % zemské atmosféry, je základním kamenem složitého života. Na rozdíl od teorií o druhohorách a paleolitu nejnovější studie naznačují, že v minulosti naší planety mohlo být množství kyslíku ještě nižší než dnes. Důsledky? Naše planeta by se mohla cyklicky vracet k prapůvodním podmínkám, a připravit tak půdu pro drastickou změnu života, jak ho známe.

Zdroj: Youtube

Odpočítávání začíná

Podle studie Kazumi Ozakiho a Christophera T. Reinharda, má atmosféra Země bohatá na kyslík vypůjčený čas. Pomocí složitých simulací zahrnujících klimatické, biologické a geologické systémy navrhli časový plán budoucnosti Země. Verdikt? Přibližně za 1 miliardu let naše planeta ztratí své kyslíkové bohatství a stane se nehostinnou oblastí pro většinu složitých forem života.

Slunce, viník úbytku kyslíku

Hlavním původcem hrozící kyslíkové krize je překvapivě Slunce. Jak Slunce stárne, je stále žhavější a narušuje křehkou rovnováhu zemské atmosféry. Zvýšené teplo povede ke snížení množství oxidu uhličitého v atmosféře, což ochromí život rostlin, a tím i zásoby kyslíku. Výzkum Ozakiho a Reinharda naznačuje, že změna může nastat rychle, během pouhých 10 000 let, což je mžik v geologickém čase.

Zrychlení úbytku kyslíku

Urychluje naše současná ekologická krize vyčerpání zásob kyslíku? Stejná studie, která bere v úvahu faktory, jako je klima, eroze a sopečná činnost, vykresluje znepokojivý obrázek. Teplejší klima by mohlo urychlit absorpci kyslíku a uhlíku do sedimentárních hornin a napomoci úniku atmosférického kyslíku do vesmíru. V podstatě čím více narušíme naše klima, tím rychleji bychom se mohli dostat do éry bez kyslíku.

Důsledky pro složitý život

Případný úbytek kyslíku učiní Zemi nepřátelskou pro složité formy života. Zatímco některé mikroskopické druhy dýchající kyslík a odolné druhy, jako jsou například tardigrádi, mohou přežít, většina života, jak ho známe, přestane existovat. Drsná realita poukazuje nejen na křehkost ekosystému naší planety, ale také na vzájemnou provázanost jeho nesčetných složek.

Co to pro nás dnes znamená? Případný úbytek kyslíku na Zemi za miliardu let nabízí jedinečný pohled na současné environmentální problémy. Zdůrazňuje složitou souhru různých planetárních systémů a zdůrazňuje naléhavost řešení klimatických změn. Ačkoli kyslíková krize leží daleko v budoucnosti, naše dnešní činy budou určovat odkaz, který zanecháme budoucím generacím.

Zdroje: express.co.uk, newscientist.com, greenmatters.com