Symbol japonské kultury a přírodní harmonie

Japonsko je země, kde se tradice prolíná s modernou. Vedle starobylých svatyní se tyčí betonové mrakodrapy a tiché uličky se svíčkami ozařují obří digitální reklamy. Ale na vlakovém nádraží Kayashima v Ósace se tento kontrast projevuje nejzřetelněji. Mezi vlaky a betonovým nástupištěm vyčnívá starý a majestátní strom kafrovník (Cinnamomum camphora).

V Japonsku je kafrovník velmi uctívaný strom, který má nejen estetickou hodnotu, ale také hluboký kulturní a historický význam. Jeho aromatické listy voní po kafru a Japonci je využívají v léčitelství, pro své vlastnosti je ceněno také dřevo stromu. Kafrovník je také často spojován s japonskými náboženskými tradicemi a symbolikou. Proto se často nachází v blízkosti svatyní a chrámů. Tyto giganti patří mezi nejstarší a největší živé stromy v zemi, a proto jsou některé z nich chráněny vládou.

Spojení mezi přírodou a infrastrukturou

Kafrovník na místě dnešního nádraží zakořenil mnohem dříve, než byla vůbec vymyšlena parní lokomotiva. Odborníci odhadují jeho stáří okolo 700 let, což z něj činí jeden z nejstarších stromů v okolí. Jeho impozantní velikost a charakteristický vzhled s tlustými, zkroucenými větvemi působí majestátním dojmem. Ale co je na tomto stromu tak zvláštního? Odpověď tkví v jeho spojení s nádražím.

Cesta do japonské kultury

Na nádraží Kayashima se starý kafrovník stal hlavní atrakcí a není těžké pochopit proč. Architekti se rozhodli strom nekácet, ale naopak ho začlenit do designu nádraží. Stavba nového vyvýšeného nástupiště započala v roce 1973 a byla dokončena v roce 1980. Během této rekonstrukce byl do střechy vyříznut obdélníkový otvor, aby mohl strom nerušeně růst. Vzniklo tak jedinečné místo, kde se moderní dopravní infrastruktura setkává s přírodní krásou.

Zdroj: Youtube

Kayashima je důkazem toho, že harmonie mezi člověkem a přírodou je možná. Toto japonské nádraží s ohromujícím 700 let starým stromem představuje jedinečné místo, které nabízí cestovatelům a návštěvníkům možnost prozkoumat jedinečnou kulturu Japonska. Takže pokud se vydáte na cestu do Japonska, nezapomeňte navštívit toto místo, které je připomínkou toho, jak hluboko jsou Japonci zakořeněni ve své kultuře a jak silně cítí své spojení s přírodou.

Zdroje: unusualplaces, aworkstation, boredpanda