Sopka s modrým ohněm a jedovatým jezerem

Zdroj: Youtube

Objevování neznámých míst je stále na vzestupu a turistický průmysl si tento trend dobře uvědomuje. Jedním z nejvýznamnějších turistických cílů, který láká zvědavé duše z celého světa, je Kawah Ijen na indonéském ostrově Jáva. Tato destinace je domovem jednoho z nejneobvyklejších přírodních úkazů na planetě – tyrkysově modrého kyselinového jezera v sopce, které dokáže rozpustit i kov.

Aktivní sopka Ijen, součást vulkanického komplexu v oblasti Banywang Regency na východě Jávy, je skutečně jedinečná. Turisté sem přijíždějí z několika důvodů. Kromě vzrušení z blízkosti aktivní sopky a sirného jezírka je zde také fascinující "modrý oheň", který lze vidět pouze v noci.

Nevšední divadlo modrých plamenů

Tento úkaz vzniká hořením síry v kráteru. Při teplotách přesahujících 360 °C se sopečné plyny obohacené o síru dostávají do kontaktu s atmosférou, což způsobuje modré zabarvení plamenů. Diváci mají možnost pozorovat až 5 metrů vysoké modré plameny, které vytvářejí neuvěřitelně fascinující podívanou.

Tyrkysová smrt

Dalším zvláštním rysem Kawah Ijen je jeho jezero s neobvyklou tyrkysovou barvou. Jde o nejkyselejší jezero na Zemi s pH rovnající se hodnotě 0,5 na okraji a dokonce 0,1 ve středu jezera. Kyselost je tak vysoká, že dokáže rozpustit plechovku od nápoje během půl hodiny. Je třeba zdůraznit, že tato voda je mimořádně nebezpečná a kontakt se vám nemusí vyplatit.

Navzdory těmto nebezpečím je jezero nádherné a nabízí jedinečný pohled. Rozpouštěné minerály v jezeře mu dávají jeho charakteristickou tyrkysovou barvu, což v kombinaci s kontrastem sopečného krajinného prostředí vytváří neopakovatelný zážitek.

Riskantní život horníků Kawah Ijen

Je však důležité poznamenat, že toto místo není jen turistickou atrakcí. Denně sem docházejí i desítky dělníků, kteří se vydávají na nebezpečný sestup po strmých skalnatých cestách, aby těžili síru. Tato činnost však není bez rizika, neboť sírové plyny jsou jedovaté a několik horníků již při své práci přišlo o život.

Kawah Ijen je místem plným kontrastů. Jeho překrásné, ale zároveň nebezpečné jezero a modrý oheň přitahují turisty. Ale za touto krásou se skrývá také drsný život místních horníků, jejichž práce je nejen vyčerpávající, ale také život ohrožující. Příště, když se vydáte na dobrodružnou cestu, vzpomeňte si, že někdy může být krása zároveň i nebezpečná, a že za některými z nejúchvatnějších míst na světě se skrývají silné a neúprosné přírodní síly.

Zdroje: wikipedia.org, geology.com, interestingengineering.com