Podzemní zázrak stvořený přírodou

Zdroj: Youtube

Skrytá v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, nedaleko Punkevní jeskyně, leží jedna z nejzajímavějších jeskyní České republiky – Kateřinská jeskyně. Na první pohled může působit méně oslnivě kvůli absenci bohaté krápníkové výzdoby, typické pro ostatní jeskyně v této oblasti. Avšak to, co jí chybí v krápníkové výzdobě, dohání svým majestátním hlavním dómem, v němž se konají hudební a pěvecké koncerty, a to díky výjimečné akustice.

Kateřinský fenomén v Česku

Jeskyně pojmenovaná po svaté Kateřině Alexandrijské je jednou z nejznámějších v Česku. Od svého otevření pro veřejnost v roce 1922 přivítala tisíce návštěvníků z celého světa, kteří zde mohou obdivovat úchvatné krápníkové útvary, podzemní jezírka a malebné podzemní scenérie.

Návštěvníci mají jedinečnou příležitost ponořit se do hloubky až 34 metrů, samotná jeskyně se pak rozprostírá v prostoru více než 2 000 metrů čtverečních. Uvnitř jeskyně lze obdivovat různé podzemní krystaly, stalaktity, stalagmity a další geologické skvosty. Kateřinská jeskyně ovšem není jen domovem geologických útvarů. Je také svědkem dávné historie.

Od geologických krás k pravěkým tajemstvím

Chodby a komory Kateřinské jeskyně skrývají stopy lidské činnosti a dějin. Archeologové nedávno objevili v Bezejmenné chodbě pozůstatky pravěkého osídlení, a to včetně štípaných nástrojů z rohovce a úlomků břidlice s plastickou rytinou postav. Nálezy mohou pocházet z období mladšího paleolitu a svědčí o přítomnosti lidí v tomto podzemním světě již před desítkami tisíc let.

Penězokazecká dílna v podzemí

A co středověká minulost? I v této oblasti Kateřinská jeskyně odhaluje svá tajemství. Odborníci zde objevili stopy středověké penězokazecké dílny, což nám napovídá, jakým způsobem se zdejší prostředí využívalo k nejrůznějším činnostem během historických období. Nejenže jsou zde nálezy mincí a polotovarů, ale také odpad po výrobě, který dokumentuje tvrdou realitu středověkého penězokazectví. Jeskyně tedy nebyla jen útočištěm před nepřízní počasí, ale také místem, kde se formovaly příběhy a zvyky tehdejší doby.

Kateřinská jeskyně je více než jen geologickým útvarem; je to kronika historie, kultury a vývoje regionu. Každý krok v jejích chodbách odhaluje nový příběh a nový poklad, což z ní činí skutečný klenot Moravského krasu.

Zdroje:katerinska.caves.cz, ceskenoviny.cz, wikipedia.org