Před Karlovým mostem se Vltava překonávala pomocí jednoduché konstrukce ze svázaných klád. V 10. století byl postaven dřevěný most, který však podlehl častým povodním. Aby tomu zabránil, nechal Vladislav II. kolem roku 1170 postavit Juditin most, pojmenovaný po jeho manželce Juditě Durynské. Tento kamenný most však zanikl v roce 1342 v důsledku tání ledu.

Zdroj: Youtube

Skutečná proměna mostu však začala v roce 1357, kdy jeho stavbu nařídil král Karel IV. Podle královských astrologů byl okamžik položení základního kamene přesně načasován na 5:31 hodin 9. července. Přestože projekt vedl talentovaný architekt Petr Parléř, teprve po jeho smrti na počátku 15. století dosáhl most svého úplného dokončení. Karlův most, postavený z pískovcových kvádrů, měří na délku úctyhodných 515,76 metru a na šířku 9,5 metru.

Brána do světa

Před rokem 1841 byl Karlův most nejen působivou památkou, ale také jediným pozemním spojením přes Vltavu v Praze. Díky strategické poloze se Praha stala klíčovým bodem na evropských obchodních cestách. Původně byl známý jako Kamenný nebo Pražský most a hrál zásadní roli v růstu a prosperitě města.

Postupem času se most proměnil ve velkolepé umělecké dílo, které zdobí tři desítky soch a sousoší. Většinu barokní sochařské výzdoby vytvořili Matyáš Braun, Jan Brokof a jeho syn Maxmilián. Zajímavé je, že sochy byly doplněny více než tři století po původní stavbě mostu. Ve 20. století byla řada původních soch nahrazena replikami, aby byly zachovány originály.

Legendy a záhady

Jako každá starobylá pamětihodnost není ani Karlův most prost legend a záhad. Jedna z nich tvrdí, že malta použitá při stavbě mostu byla vyrobena ze slepičích vajec. Moderní věda však půvabnou historku vyvrátila. Místo toho vědci odhalili použití římské malty, jejíž recept byl od pádu Římské říše považován za ztracený. Právě tato tajná přísada přispívá k neuvěřitelné pevnosti, tuhosti a relativně nízké hmotnosti mostu.

Temnější kapitoly mostu

Karlův most byl němým svědkem mnoha významných historických událostí. V letech 1621-1623 na něm byly vystaveny hlavy popravených českých pánů a v roce 1648 se zde odehrály poslední bitvy třicetileté války. Most hrál klíčovou roli také během revoluce v roce 1848, kdy sloužil jako bojiště a symbol houževnatosti.

Souhrnně řečeno, Karlův most není jen fyzickým přechodem přes Vltavu; je to cesta letopočtem, symbol umělecké vynalézavosti a odolná ikona neustále se vyvíjejícího pražského příběhu. Když návštěvníci kráčejí po jeho cestě, jdou po boku historie a jsou obklopeni mystikou města, které obstálo ve zkoušce času.

Zdroje: wikipedia.org, prague.eu, dotyk.cz