Ve skotském Dundee sídlí Centrum pro anatomii a identifikaci člověka. A to se nyní pochlubilo tím, co považuje za nejvěrnější dosavadní rekonstrukci tváře Karla Eduarda Stuarta – Bonnieho Prince Charlieho. Studentka Barbora Veselá, která stojí u počátku projektu, použila při práci posmrtnou masku prince. Tyto masky byly pečlivě fotografovány a zmapovány, aby mohly posloužit jako základ pro vytvoření 3D modelů v nejmodernějším softwaru.

Skutečná tvář prince

Nová rekonstrukce překvapila svou neobvyklou podobou. Místo pohádkového, vyhlazeného hrdiny se zjevil člověk se skvrnami na kůži a s blonďatými prstýnky ve vlasech. Obličej prince Charlieho nepůsobí jako mužská tvář, ale vypadá jako tvář mladé ženy. Veselá se domnívá, že taková byla pravděpodobná podoba prince v době jakobitského povstání, kdy se snažil vrátit svého otce Jakuba Francis Edwarda Stuarta na britský trůn.

Mezi faktem a fikcí

Barbora Veselá k věci dodává: "Při zkoumání předchozích rekonstrukcí jsem zjistila, že ve většině případů byly vytvářeny obrazy těchto historických postav jako neposkvrněných hrdinů. Mě osobně zajímalo, jak by vypadali ve skutečnosti. Některé z použitých masek byly dokonce uloženy v soukromých sbírkách, což nám další vhled do tohoto úkolu značně usnadnilo."

Vzhled prince ovlivnila mrtvice

Veselá zdůrazňuje, že rekonstrukce nabízí realističtější pohled na tuto ikonickou postavu: "Bonnie Prince Charlie v té době již trpěl důsledky mrtvice, což nás inspirovalo k dalšímu zkoumání jeho fyzického vzhledu."

Čtěte také

Prehistorická lebka

Čtěte také

Vědci zrekonstruovali pozoruhodnou tvář krásky žijící před 45000 lety u Koněprus

Charlie neboli princ Karel Eduard Stuart, je významnou postavou skotské historie. Ve svých 24 letech se pokusil znovu získat britský trůn pro svého otce, který byl v exilu. Povstání sice nakonec nebylo úspěšné a princ zbytek svého života prožil na evropském kontinentu, ale jeho příběh zůstal v paměti jako jedna z nejromantičtějších kapitol skotských dějin.

Romantický příběh, který přetrval staletí

Rekonstrukce tváře Charlieho není pouze akademickým úspěchem. Je to také výzva k tomu, abychom se zamysleli nad tím, jak vnímáme historii a její hrdiny. Jak říká Veselá: "Doufám, že tato rekonstrukce nám pomůže lépe chápat, kým Charlie ve skutečnosti byl – nejen jako romantický hrdina, ale jako člověk se svými slabinami, bolestmi a touhami."

Čtěte také

Zorro

Čtěte také

Skutečný příběh Zorra mstitele: Nebyl romantický hrdina, ale krutý, zlý zločinec

Projekt bezesporu oživuje staré legendy a přináší nové dimenze do našeho chápání minulosti. Výsledky budou vystaveny v muzeích po celém Skotsku a jistě budou inspirací pro další generace badatelů a historiků.

Zdroje: theguardian.combbc.comsmithsonianmag.com