Ve skotském Dundee sídlí Centrum pro anatomii a identifikaci člověka. A to se nyní pochlubilo tím, co považuje za nejvěrnější dosavadní rekonstrukci tváře Karla Eduarda Stuarta – Bonnieho Prince Charlieho. Studentka Barbora Veselá, která stojí u počátku projektu, použila při práci posmrtnou masku prince. Tyto masky byly pečlivě fotografovány a zmapovány, aby mohly posloužit jako základ pro vytvoření 3D modelů v nejmodernějším softwaru.

Skutečná tvář prince

Nová rekonstrukce překvapila svou neobvyklou podobou. Místo pohádkového, vyhlazeného hrdiny se zjevil člověk se skvrnami na kůži a s blonďatými prstýnky ve vlasech. Obličej prince Charlieho nepůsobí jako mužská tvář, ale vypadá jako tvář mladé ženy. Veselá se domnívá, že taková byla pravděpodobná podoba prince v době jakobitského povstání, kdy se snažil vrátit svého otce Jakuba Francis Edwarda Stuarta na britský trůn.

Mezi faktem a fikcí

Barbora Veselá k věci dodává: "Při zkoumání předchozích rekonstrukcí jsem zjistila, že ve většině případů byly vytvářeny obrazy těchto historických postav jako neposkvrněných hrdinů. Mě osobně zajímalo, jak by vypadali ve skutečnosti. Některé z použitých masek byly dokonce uloženy v soukromých sbírkách, což nám další vhled do tohoto úkolu značně usnadnilo."

Vzhled prince ovlivnila mrtvice

Veselá zdůrazňuje, že rekonstrukce nabízí realističtější pohled na tuto ikonickou postavu: "Bonnie Prince Charlie v té době již trpěl důsledky mrtvice, což nás inspirovalo k dalšímu zkoumání jeho fyzického vzhledu."

Charlie neboli princ Karel Eduard Stuart, je významnou postavou skotské historie. Ve svých 24 letech se pokusil znovu získat britský trůn pro svého otce, který byl v exilu. Povstání sice nakonec nebylo úspěšné a princ zbytek svého života prožil na evropském kontinentu, ale jeho příběh zůstal v paměti jako jedna z nejromantičtějších kapitol skotských dějin.

Romantický příběh, který přetrval staletí

Rekonstrukce tváře Charlieho není pouze akademickým úspěchem. Je to také výzva k tomu, abychom se zamysleli nad tím, jak vnímáme historii a její hrdiny. Jak říká Veselá: "Doufám, že tato rekonstrukce nám pomůže lépe chápat, kým Charlie ve skutečnosti byl – nejen jako romantický hrdina, ale jako člověk se svými slabinami, bolestmi a touhami."

Projekt bezesporu oživuje staré legendy a přináší nové dimenze do našeho chápání minulosti. Výsledky budou vystaveny v muzeích po celém Skotsku a jistě budou inspirací pro další generace badatelů a historiků.

Zdroje: theguardian.com, bbc.com, smithsonianmag.com