Oblast Čeljabinska v Rusku, která kdysi bývala srdcem atomového průmyslu Sovětského svazu, je dnes místem s jedním z nejzamořenějších jezer na světě, jezera Karačaj. Toto nehostinné místo bylo po mnoho let centrem skládkování jaderných odpadů a tajemstvím, skrytým před zbytkem světa.

Nebezpečí na každém kroku

Nebylo tomu tak vždy. Původně šlo o docela obyčejné jezero, o nádhernou součást kouzelné sibiřské krajiny. Vše se ale změnilo v okamžiku, kdy se Sovětský svaz rozhodl v roce 1945 vybudovat komplex pro výrobu atomových zbraní. Do té doby prakticky neznámé jezero Karačaj se stalo nepostradatelným pro chladicí systém obřího atomového komplexu Majak. Voda z jezera byla nasávána do systému, který chladil atomové reaktory, a poté byla vypouštěna zpět, "obohacena" o radioaktivní odpad.

Přes čtvrt milionu ozářených lidí

Ačkoli tento proces byl vzhledem k tehdejším standardům považován za normální, měl za následek vážné znečištění, které bohužel trvá dodnes. Po zahájení využívání vody z jezera byli lidé v okolí bez varování vystaveni obrovské dávce radiace. Čemu bychom se ale tehdy v Sovětském svazu divili?


V roce 1957 došlo v komplexu Majak k jedné z nejhorších jaderných nehod v historii lidstva. Při Kyštymské katastrofě (jak byla později pojmenovaná) došlo k výbuchu jednoho ze zásobníků na tekutý radioaktivní odpad, a radiace se široko daleko mnohonásobně zvýšila. Touto katastrofou bylo bezprostředně zasaženo přes 270 000 lidí. Na rozdíl od ničivého výbuchu v Černobylu se však tuto tragédii podařilo ututlat. Veřejněji se o ní začalo mluvit až v rámci liberalizaci polickoho systému za Michaila Gorgačova.

Radioaktivní prach se šířil do okolí

Další vážnou událostí bylo velké sucho v roce 1967, které vedlo k poklesu hladiny jezera a k obnažení vrstev radioaktivního bahna. To vyschlo a proměnilo se v prach, který byl roznášen větrem a způsobil další zamoření oblasti.

Zdroj: Youtube

Zóna smrti v srdci Ruska

Výsledkem těchto akcí byl alarmující nárůst úmrtnosti na rakovinu u obyvatelstva žijícího v blízkosti jezera. Jde o důsledek hromadění radionuklidů v těle, které mají schopnost proniknout a shromažďovat se v různých tkáních a orgánech.
Přestože bylo jezero v roce 2015 pokryto betonovými a kamennými deskami, je hrozba, kterou představuje, stále aktuální. Uložený radioaktivní odpad způsobil, že jezero Karačaj je nyní tak silně kontaminované, že i hodinový pobyt v jeho blízkosti může způsobit smrtelné zdravotní problémy.

Jezero Karačaj je tragické připomenutí důsledků nezodpovědného jednání vůči našemu životnímu prostředí.

Zdroje: wikipedia, guinnessworldrecords, dangerousroads