Vítejte v Kappadokii, regionu skalních měst a pohnuté historie.

Kappadokie, Turecko Zdroj: Denis Doukhan, Pixabay

Kappadočtina

Unikátní jazyk, který v sobě mixuje turečtinu a řečtinu, už dnes na dovolené ve střední Anatolii už jen tak neuslyšíte, ale přesto k regionu neodmyslitelně patří. Kappadočtina se vyvíjela v podstatě celé druhé tisíciletí našeho letopočtu.

V několika dialektech se kappadočtina uchovala zhruba do dvacátých let dvacátého století, kdy ovšem Kappadokie zažila radikální demografickou proměna. Při výměně řeckého a tureckého obyvatelstva v roce 1923 se původní Kappadočané rozprostřeli po území těchto dvou států a řeč postupně vymizela. Dnes jí mluví jen hrstka potomků původních Kappadočanů.

Kappadokie, Turecko Zdroj: Aryawan Ngr, Pixabay

Údolí Göreme

Eroze, déšť, poryvy větru. Jen díky nepříznivým povětrnostním podmínkám vzniklo jedinečné údolí, ze kterého obyvatelé vybudovali postupem času obrovský skalní komplex. S jeho osídlováním začali lidé už ve čtvrtém století.

S výrazným zásahem lidské ruky do původní krajiny dnešního Turecka se ale příroda vypořádala náramně. Uměle vytvořené klenby, věže, dómy a kaple vypadají, jako by byly součástí skal od nepaměti.

Filmy a hry

Právě neuvěřitelný soulad lidské činnosti a původních přitahuje tvůrce počítačových her a filmaře. Jméno Azra Akin vám asi nic neřekne (také zde jen natáčela reklamu na žvýkačky, čímž se asi v životopise vytahovat nebude), ale Nicolase Cage znáte téměř jistě.

Americký herec si Kappadokii prý oblíbil při natáčení akčního snímku Ghost Rider 2: Duch pomsty. Snad žádný z tureckých titulů, kterým tehdy poskytl rozhovor, neopomněl zmínit hercův obdiv ke Kappadokii. Takže kdo ví, třeba ho v Turecku potkáte na last minute dovolené…