Kandovan se nachází v severozápadní části Íránu a není jen obyčejnou vesnicí. Její domy nejsou postaveny, ale doslova vytesány do kuželovitých skal. Tyto skály byly vytvořeny z měkkého sopečného popela a hornin, což z nich dělá mistrovské dílo přírody i lidské důmyslnosti. Název vesnice je odvozen z perského slova "kando", což znamená "úl". Když se podíváte na vesnici z výšky, je to jako byste hleděli na krajinu plnou obřích úlů.

Tajemství 10 000 let staré historie

I když dnešní obyvatelé Kandovanu žijí v těchto domech "pouze" sedm století, historie místa samotného je mnohem starší. Ostatně, jak jinak by se dal vysvětlit fakt, že archeologické vykopávky v okolí odhalily stopy osídlení staré více než 10 000 let? Médové, Achaimenidé, Parthové a Sásánovci zde když ne bydleli, tak alespoň zanechali svou stopu v podobě ruin, keramiky a dalších artefaktů.

Současná podoba vesnice byla založena před 700 lety po mongolské invazi. Kandovan ale nesloužil pouze jako místo k bydlení. Díky své strategické poloze v blízkosti obchodních tras Hedvábné stezky hrál významnou roli ve středověkém obchodě.

Přírodní genialita

Zdroj: Youtube

Obyvatelé Kandovanu nepotřebovali pokročilé technologie, aby měli pohodlný domov. Materiál, ze kterého jsou domy vytesány, nabízí vynikající izolaci. V zimě je v interiérech příjemné teplo a v létě se stávají přírodním útočištěm před vedrem. Kromě toho jsou tyto domy také odolné proti zemětřesením – důležitá vlastnost v seismicky aktivním regionu.

Kultura a komunita

Jeskynní domy nejsou jen monumenty historie a architektury; stále je obývají lidé. Vesničané z Kandovanu se živí tradičními způsoby – zemědělstvím, chovem zvířat a řemesly. A i když je moderní svět jen kousek dál, obyvatelé si stále váží svých kořenů a tradic. Mnozí z nich dokonce své domy přizpůsobili, aby mohli hostit turisty, kteří přijíždějí zažít tento jedinečný způsob života.

Kandovan je více než jen turistickou atrakcí; je to důkaz lidské vynalézavosti a schopnosti přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám. Tato vesnice je ukázkou toho, jak lze harmonicky spojit přírodu s lidskými potřebami. Pro každého, kdo chce zažít kouzlo minulosti, nebo prozkoumat geniální architektonické umění, je Kandovan místem, které nesmí minout.

Zdroje: ripleys.com, nickeyscircle.com, en.wikipedia.org