Kandovan se nachází v severozápadní části Íránu a není jen obyčejnou vesnicí. Její domy nejsou postaveny, ale doslova vytesány do kuželovitých skal. Tyto skály byly vytvořeny z měkkého sopečného popela a hornin, což z nich dělá mistrovské dílo přírody i lidské důmyslnosti. Název vesnice je odvozen z perského slova "kando", což znamená "úl". Když se podíváte na vesnici z výšky, je to jako byste hleděli na krajinu plnou obřích úlů.

Tajemství 10 000 let staré historie

I když dnešní obyvatelé Kandovanu žijí v těchto domech "pouze" sedm století, historie místa samotného je mnohem starší. Ostatně, jak jinak by se dal vysvětlit fakt, že archeologické vykopávky v okolí odhalily stopy osídlení staré více než 10 000 let? Médové, Achaimenidé, Parthové a Sásánovci zde když ne bydleli, tak alespoň zanechali svou stopu v podobě ruin, keramiky a dalších artefaktů.

Čtěte také

Korowai, stromoví lidé

Čtěte také

Korowai, stromoví lidé: Své domy staví ve výše 34 metrů nad zemí. Jsou účelné

Současná podoba vesnice byla založena před 700 lety po mongolské invazi. Kandovan ale nesloužil pouze jako místo k bydlení. Díky své strategické poloze v blízkosti obchodních tras Hedvábné stezky hrál významnou roli ve středověkém obchodě.

Přírodní genialita

Obyvatelé Kandovanu nepotřebovali pokročilé technologie, aby měli pohodlný domov. Materiál, ze kterého jsou domy vytesány, nabízí vynikající izolaci. V zimě je v interiérech příjemné teplo a v létě se stávají přírodním útočištěm před vedrem. Kromě toho jsou tyto domy také odolné proti zemětřesením – důležitá vlastnost v seismicky aktivním regionu.

Kultura a komunita

Jeskynní domy nejsou jen monumenty historie a architektury; stále je obývají lidé. Vesničané z Kandovanu se živí tradičními způsoby – zemědělstvím, chovem zvířat a řemesly. A i když je moderní svět jen kousek dál, obyvatelé si stále váží svých kořenů a tradic. Mnozí z nich dokonce své domy přizpůsobili, aby mohli hostit turisty, kteří přijíždějí zažít tento jedinečný způsob života.

Čtěte také

dezert

Čtěte také

Makhunik: Záhadné starověké město trpaslíků, kde domy měří jen 1,5 metru

Kandovan je více než jen turistickou atrakcí; je to důkaz lidské vynalézavosti a schopnosti přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám. Tato vesnice je ukázkou toho, jak lze harmonicky spojit přírodu s lidskými potřebami. Pro každého, kdo chce zažít kouzlo minulosti, nebo prozkoumat geniální architektonické umění, je Kandovan místem, které nesmí minout.

Zdroje: ripleys.comnickeyscircle.comen.wikipedia.org