Mořský obr s královským pokladem

Je fascinující, jak nás příroda dokáže ohromit svými záhadami a zvláštnostmi. Představte si chvíli, kdy procházíte po pláži ostrova La Palma, jednoho z Kanárských ostrovů, a narazíte na vyplavené tělo vorvaně, v jehož trávicí soustavě je ukrytá bizarní surovina. Při bližším zkoumání zjistíte, že jste právě našli věc za neuvěřitelných 11,5 milionu korun. To není scénář filmu, ale skutečný případ.

Tělo třináctimetrového vorvaně, uvízlé na pláži Nogales, skrývalo unikátní kus ambry, výměšku tohoto obřího mořského savce. Ambra se vytváří jako obranný mechanismus proti tvrdým, nestravitelným částem potravy, jako jsou třeba kosti sépií. Tato hmota se postupně obaluje lepkavým materiálem, což vede k vytvoření tvrdého kusu odpadu v útrobách velryby.

Ambra a její jedinečná vůně

Zdroj: Youtube

Pro vědce je ambra fascinující zejména kvůli jejím vlastnostem a možnostem využití. Unikátní chemická struktura a vůně, kterou nabývá během dlouhých měsíců a roků působení slunečního záření a soli v mořské vodě, z ní dělá extrémně cennou surovinu pro parfumérský průmysl. Ambra se používá jako fixační látka, která prodlužuje dobu, po kterou vůně parfému zůstává na lidské pokožce. Díky své vzácnosti a obtížnosti získání dosahuje obrovských cen na trhu, což vede k tomu, že mnozí výrobci parfémů začali místo ambry používat syntetickou náhradu.

Oběť vlastního pokladu

Tragický osud vorvaně, kterého moře vyplavilo na pláž Nogales, je důkazem toho, jak může být tato cenná látka nebezpečná i pro mořské savce. Vorvaň totiž uhynul právě kvůli střevní neprůchodnosti způsobené obrovským kamenem ambry o hmotnosti 9 kilogramů. Tento kámen, ceněný na neuvěřitelných 11,5 milionu korun, byl příčinou smrti zvířete.

Kdo vzácnou surovinu získá

Antonio Fernández, profesor na Univerzitě v Las Palmas de Gran Canaria, mluvil s místními médii o budoucnosti tohoto neobvyklého nálezu. Podle jeho názoru by měl být kámen ponechán na La Palmě, a to buď k vystavení v muzeu, nebo k prodeji a rozdělení získaných peněz mezi ty, kteří je potřebují.

Příběh je důkazem toho, jak nás příroda může stále překvapovat svou krásou a bohatstvím. I když je ambra cenná a užitečná pro nás, může být smrtelná pro obří mořské savce, jako je vorvaň. Cenný poklad mnohamilionové hodnoty tak v sobě může skrývat i tragický osud.

Zdroje: newsbeezer.com, nypost.com, tyzden.sk