Tajemné záhady lidstvo přitahují. A na jednu takovou narazíte i u Zvánovického potoka, který se krčí ve stínu Voděradských bučin. Tento malebný potok je domovem množství neobvykle tvarovaných balvanů. Už na první pohled je jasné, že kameny ve tvaru válců někdo uměle opracoval. Kdo a proč tak učinil, však dosud nikdo s určitostí neví.

Přírodní výtvor, nebo ruční práce?

V údolí pod vrchem Kobyla, kde se Zvánovický potok rozlévá, narazíte na celou řadu balvanů jakoby vytesaných do tvaru válců. Zdobí koryto potoka a budí zvědavost každého návštěvníka. Všech asi 27 balvanů je z hrubozrnné žuly.

K potoku se dostanete, když půjdete po zelené turistické značce mezi obcemi Zvánovice a Černé Voděrady. Každý z kamenů má průměr 80 až 125 cm. Větší kusy váží až dvě tuny. Vypadají, jako by je někdo pečlivě opracoval a umístil sem. Nikdo však neví, proč.

Mlýnské kameny, těžební nástroje nebo pohanské svatyně?

Existuje hned několik teorií, které se snaží rozluštit tuto záhadu. Někteří se domnívají, že balvany mohou být zbytky mlýnských kamenů. Tuto verzi však mnozí odborníci zpochybňují, a to s ohhledem na velikost kamenů, absenci středového otvoru a nevhodnost materiálu pro zpracování obilí.

Jiní předpokládají, že kameny mohou souviset s těžbou zlatonosné a stříbronosné rudy v okolí mezi 13. a 16. stoletím. Také by mohly sloužit jako součást stroje poháněného tažnými zvířaty. Nicméně doprava takových balvanů by byla neuvěřitelně náročná.

A pak je tu teorie, která vás vtáhne ještě hlouběji do spirály tajemna. Někteří věří, že jde o pozůstatek pohanské svatyně – konkrétně má jít o sloupy starodávného chrámu. Tento názor je podpořen přítomností plochého žulového kamene s vybroušenou kruhovou mísou, která je celoročně naplněna tmavou vodou.

Zdroj: Youtube

Tajemství, která zůstávají neodhalena

Bez ohledu na to, kterou teorii podporujete, jedno je jisté – kameny u Zvánovického potoka zvou návštěvníky k prozkoumání a k pokusům o rozluštění jejich záhady. Jsou magnetem pro cestovatele, kteří se rádi ponoří do neznáma a milují nevyřešené záhady.

Je možné, že tajemství kamenů zůstane navždy nerozluštěno. Ale o to více Zvánovický potok a jeho balvany budou přitahovat zvídavé turisty.

Zdroje: www.hrady.cz, www.novakoviny.eu, vyslapy.cz