Majestátní spirálovité konstrukce zasazené do srdce peruánské pouště, známé jako puquios (kečuánský výraz pro pramen), jsou živoucími svědky sofistikovaného stavebního umu a úctyhodného využívání přírodních zdrojů starověkých obyvatel oblasti Nazca. Prozrazují nejen schopnost těchto lidí přizpůsobit se drsným klimatickým podmínkám, ale také jejich pokročilé znalosti hydrauliky a inženýrství.

Aby voda zůstala kvalitní

Fungování tohoto systému je založeno na jednoduchém, ale efektivním principu: voda z podzemních zdrojů je sbírána a distribuována prostřednictvím široké sítě tunelů. Studny, které jsou součástí tohoto systému, slouží jako ventilační otvory, díky kterým může do tunelů proudit vzduch, jenž udržuje vodu v pohybu. Tento systém také zajišťuje, že voda zůstává chladná, což je v peruánské poušti nezbytné.

Genialita dávných inženýrů

Jakým způsobem byly puquios vybudovány, je dosud předmětem výzkumu a debat mezi odborníky. Nicméně, vše nasvědčuje tomu, že jejich konstrukce byla velmi náročná a vyžadovala sofistikované znalosti inženýrství a geologie. Zřejmě byly budovány ručně, pouze s pomocí jednoduchých nástrojů, jako jsou kameny a dřevěné nástroje, a vyžadovaly intenzivní lidské úsilí.

Konstrukce puquios zahrnovala vykopání hlubokých tunelů a pečlivé plánování jejich směru a sklonu, aby voda mohla volně proudit. Studny byly pravděpodobně vybudovány na místech, kde bylo potřeba provětrání tunelů, a zároveň umožňovaly přístup k vodě pro obyvatele a zemědělce. Tyto podzemní konstrukce musely být navrženy tak, aby odolaly tlaku země a vody. Některé z nich jsou proto dokonce opatřeny kamennými obklady, což je další ukázkou technických dovedností starověkých Nazců.

Přežití v poušti

Záhadou zůstává, jak Nazcové přesně lokalizovali podzemní vodní zdroje. Někteří odborníci spekulují, že mohli používat specifické znalosti o místní geologii nebo pozorování změn v krajině, které by naznačovaly přítomnost vody pod povrchem. Jedno je ale jisté, tito starověcí inženýři měli hluboké znalosti, nutné k manipulaci s přírodními zdroji, a dokázali vytvořit systém, jenž byl nejen funkční, ale také udržitelný, a to trvale i po tisíce let.

Zdroj: Youtube

Musíme se o ně starat

Ačkoli puquios zůstávají funkční, jejich existence je ohrožena nedostatečnou ochranou a údržbou. Bez náležité péče mohou tyto jedinečné památky zaniknout, navzdory jejich historické hodnotě a potenciálu pro současné využití.

Tyto starověké spirály v Peru jsou důkazem geniálního myšlení a schopnosti starověkých Nazcaů. Připomínají nám, jak důležité je studium a ochrana našeho historického dědictví, které nám může poskytnout cenné lekce o tom, jak se přizpůsobit a prosperovat v náročných podmínkách.

Zdroje: en.wikimedia, atlasobscura, bbc