Tajemné ruské labyrinty

Tajemné labyrinty leží na ostrově Bolšoj Žatskij. Poměrně malém ostrově, který je součástí Soloveckého souostroví. Leží v Oněžském zálivu Bílého moře v Rusku a je místem, které láká nejednoho milovníka záhad.

Na ostrově se rozprostírá přibližně 14 labyrintů opředených tajemstvím. Nestojí tu však samy. Společnost jim dělá také přes 800 hromádek kamenů a další kamenné objekty.

Na ostrově stojí i kamenný symbol s radiálními paprsky. Vědci se shodují, že kdysi představoval slunce.

Tajemné labyrinty neboli "vavilony", jak jím místní usedlíci s oblibou říkají, jsou postavené z kamenů. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby každý labyrint nezaujímal tvar pravidelné spirály. Ty stojí buď samostatně nebo se táhnou ve dvojici.

Pokud labyrint tvoří dvě spirály najednou, jsou pečlivě posazené do sebe. Vypadají tak jako hadi, mající hlavy uprostřed a dívající se jeden na druhého.

Labyrinty jsou obehnané volné ležícími hromadami kamenů. Ty jsou tvořené z balvanů různých velikostí. Konce spirál každého labyrintu se mírně rozšiřují.

Pouze jeden vchod

Zvláštností každého labyrintu je, že vlastní pouze jeden vchod. Vchod je tedy současně také východem. Labyrinty na ostrově Bolšoj Žatskij disponují různými velikostmi. Nejmenší má průměr asi 6 metrů a největší z nich pak dosahuje průměru 25 metrů.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Velikost labyrintů ani nesourodé hromady kamenů povalující se kolem však nejsou jedinou záhadou tohoto místa. Tou je především důvod jejich postavení. Spekuluje se, že stavby měly symbolizovat hranice mezi světem, který známe a podsvětím.

Používaly se pravděpodobně k nejrůznějším rituálům, díky kterým se duše zemřelých v bezpečí dostaly pryč z tohoto světa.

Dalším možným důvodem jejich postavení jsou pasti na ryby. Tomu by nasvědčoval i fakt, že k jejich postavení došlo v těsné blízkosti moře, kdy byla hladina moří o dost vyšší.

Související články

Labyrinty byly postavené zhruba 5000 let zpátky a měly odrážet oběžné dráhy Slunce i Měsíce. Mohly tak sloužit jako kalendáře.

www.ancient-origins.net, www.rbth.com, en.wikipedia.org